Supporterbuss ska lyfta Mullsjö på fredag

Följ Innebandymagazinet på

Google news

– Det var en sjukt skön känsla att få in bollen. Det kändes som att vi hade mer energi än dem och jag trodde att vi skulle ta det. Men det är tillfälligheter som avgör. Så kan det vara i innebandy. Under en längre tid i tredje och sudden hade vi bra tryck och skapade lägen, men fick tyvärr inte dit den. Och så får de avgöra på ett riktigt skitmål, säger Pettersson till klubbens hemsida.

Med 0-2 i matcher behöver Mullsjö nu allt stöd man kan få i den tredje semifinalmatchen som spelas på Långfredagen. Då går en supporterbuss till Falun för att lyfta laget.
– Det är klart att det kommer betyda mycket att ha med våra supporters på fredag. Vi såg i dag att ni var med och hjälpte oss, det gav energi och höjde oss. Det är värt guld att vi har med supporters på fredag i Falun, avslutar Jimmie Pettersson.

Mullsjö-Falun 4-5 SD (0-2 i matcher)
Suddendramatik i Nyhemshallen
Enström: ”Vunnit många i sudden”
Betyg: Mullsjö-Falun
Matchfakta: Mullsjö-Falun 4-5 SD

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: