Stenberg i klass med Charlotte Kalla?

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Det var en föreläsare som berättade för landslaget att Kalla hade fått 75 poäng i ett så kallat VO2max-test, som mäter syreupptagningsförmåga och återhämtning.
– Man springer med en mask på ett löpband och mäter. Man springer på en viss hastighet, sedan ökar man lutningen och farten efterhand, säger Henrik Stenberg till Innebandymagazinet.se.

Stenbergs resultat blev 72, alltså bara tre poäng från Kalla. Pixbo-spelaren Martin Östholm berättar också för Innebandymagazinet.se att även Alexander Rudd var uppe och nosade på 70-gränsen. Men Stenberg själv känner inte att han har någon direkt överman på planen.
– Jag känner inte direkt att det finns någon som är piggare ute på planen. Men det handlar inte bara om kondition, utan även om återhämtning, förklarar han.

Vem skulle då stå sig bäst i skidspåret mellan just Stenberg och Kalla?
– Det hade gått absolut åt helvete för mig. Jag kan inte åka skidor, skrattar Henrik Stenberg.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: