
Rookie Awards dam: Johanna Hultgren
Johanna Hultgren har räknats som en av Sveriges största talanger under ett bra tag, och när hon inför den här säsongen tog klivet till SSL och KAIS Mora visade hon redan under sitt första år att hon är redo för den här nivån. Därför tilldelas Johanna Hultgren priset som Årets rookie.
– Det känns verkligen jättekul. Nu är man nästan lite chockad, men som sagt det känns jättebra! Nu får man ett bevis på att all tid man lagt ner på det här har lönat sig, säger Johanna Hultgren.
Hur ser du på din första säsong i SSL? Har det gått över förväntan?
– Ja det tycker jag. Det gick lite tungt under hösten men efter jul så tycker jag att jag kommit igång bra. Överlag är jag nöjd. Jag är nöjd över vad jag presterat även om det inte är slut än.
Vilka andra debutanter har imponerat på dig?
– Jag tycker framförallt Adina Augustsson som jag spelade med tidigare i Hagfors. Jon har haft stor betydelse för Rönnby. Men även Amanda Delgado Johansson. Utan henne tror jag inte att Uppsala hade klarat sig kvar.
Vad är målsättningen inför kommande säsong?
– Målsättningen är att ta ett steg till i utvecklingen nu när första säsongen är avklarad. Jag siktar på en stenhård försäsong för att kunna bli ännu bättre.
Tidigare vinnare
01/02 Tanja Esko, Halmstad IBK
02/03 Sara Stålberg, Rönnby IBK
03/04 Frida Eriksson, Högdalen AIS
04/05 Anna Jakobsson, Endre IF
05/06 Josefina Eiremo, IKSU
06/07 Isabell Krantz, IBK Dalen
07/08 Malin Eriksson, IKSU
08/09 Anna Wijk, IKSU
09/10 Emelie Wibron, IKSU
10/11 Emelie Björklund, IBF Falun
11/12 Sanna Roisko, Endre IF
12/13 Cornelia Fjellstedt, IKSU
Den här artikeln handlar om:





