Revanschlustan: ”Då spöar vi skiten ur dem”

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Förstakedjan, med Marcus Ekengren, Emil Lundmark och Simon Jirebeck, var inne på på samtliga mål bakåt för Örebro.
– Det stör mig mest av allt. Så här får det inte bli. Det är andra året i förstafemman för min del, och visst är främsta uppgiften att producera framåt. Vilket vi också gjort. Men nu har vi släppt in alldeles för många mål ett tag. Jag vet inte vad problemet är, men vi måste titta på det och se till att göra något åt saken, säger Marcus Ekengren till NA.

Örebro hade inför matchen, åtta raka utan förlust, ett imponerade facit för laget som befinner sig på kvalplats där Ekengren gärna möter Höllviken igen för att ta revansch.
– Ett mål med matchen var att sätta oss i respekt. Det tycker jg ändå att vi gjorde. Får vi möta Höllviken i play off så inte mig emot. Då spöar vi skiten ur dem, lovar örebroaren.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: