Premiärens största snackis: 33-åringens 20-poängsshow
Division 4-premiären bjöd på sanslöst målkalas – Jesper Kroon gjorde 20 poäng när Hindås vann 31–5.

Det spelades tusentals innebandymatcher runtom i Sverige under premiärhelgen i distriktsserierna. Men en match i västsvenska division fyra stack ut som en blinkande neon-skylt: Hindås IBK körde över IBK Bergum med 31–5. Och nej, det är inte en felskrivning.
Ändå var det inte resultatet som blev snackisen. Det var Jesper Kroon. 33-åringen, till vardags tvåbarnspappa, hade en dag då allt stämde – och skrev in sig själv i protokollet så ofta att sekretariatet nästan fick kramp i pennan. När slutsignalen gick stod han noterad för 20 poäng: 11 mål och 9 assist.
– Premiärer brukar annars vara lite ström i klubban, men den här gången kändes det förvånansvärt bra. Matchen höll egentligen samma intensitet från start till mål, med tempo och närkamper. All heder till Bergum som inte hängde med huvudena utan körde på hela vägen. För egen del försökte jag bara hålla fokus så jag inte svävade iväg, säger Kroon med ett leende till Innebandymagazinet.
Det här var förstås en extrem kväll – men inte första gången Kroon har varit med om ett målkalas.
– Ja, 31–5 är stora siffror, men jag har faktiskt en gång vunnit med Landvetter mot Sjövik med typ 43–2. Så helt nytt var det inte, säger han och skrattar.
Personligt rekord för en säsong? 86 poäng. Förra året landade han på 57. Den här säsongen började han med 20 – i en enda match. Målsättningen är också satt.
– Jag skojade lite med grabbarna innan säsongen om att kanske gå för 100 poäng i år. Det är väl bara att köra på nu, men kroppen måste ju hålla ihop också.
Förra året spelade laget under namnet Pinntorp IBF. Nu heter de Hindås IBK – men i praktiken är det samma gamla gäng, bara med bättre förutsättningar.
– Vi bytte förening för att få bättre träningstider. Hindås är ju klubben vi växte upp i, så det kändes som att komma hem. De flesta i laget har småbarn nu, och då blir vettiga träningstider viktigare än någonsin.
Just det där sammanhållna kompisgänget är lagets största styrka.
– Vi är en stomme av spelare som spelat ihop sen vi var små. För varje år blir vi ett år äldre – och kanske lite sämre – medan juniorlagen vi möter bara blir bättre. Men vi försöker mest ha kul, hålla ihop laget och spela lite innebandy.
Även om 20 poäng i en match luktar rekord lång väg är det faktiskt en annan göteborgare som fortfarande sitter på distriktsrekorden. Fredrik Herlogsson gjorde både 20 mål och 33 poäng i en och samma match för tio år sedan.
Efter en sådan här uppvisning är det dock rimligt att räkna med att Jesper Kroon blir division fyras mest bevakade spelare framöver.
– Jag brukar få höra att jag är ganska svårmarkerad, så jag hoppas det fortsätter vara så, avslutar Kroon med ett leende som får motståndarförsvaren att ana fler jobbiga kvällar.
Den här artikeln handlar om:





