Mullsjö överraskade Partille

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Mullsjö tog ledningen tidigt när gästerna tappade bevakningen på hemmalagets måltjuv Torbjörn Lindsten. En måltjuv är också Partilles Mattias Ryberg som tämligen enkelt kvitterade och gav bortalaget ledningen med två identiska mål kort efter varandra.

I andra pressade Partille på ordentligt och gick iväg till 5-3. Båda målen av Jerker Lundgren. Trots det kopplade gästerna aldrig riktigt greppet.
– Planen är liten och vi kom inte riktigt in i spelet, kanske var vi lite nonchalanta, men jag tror inte att vi underskattade dem, menade Ryberg.

I uppstarten av tredje gjorde Mullsjö två snabba mål. Bakåt svarade inbytte målvakten Lars Halvardsson för en bra insats. Han räddade bland annat ett farligt läge för Ryberg på en lurig sargretur.

Alexander Bergström gav Mullsjö ledningen i numerärt överläge efter elva minuter. Med tre minuter kvar missade hemmalaget markeringen totalt vid frislag i defensiv zon. Andreas Berntsson stod helt ren och slog in 6-6. Bara tre sekunder in i förlängningen avgjordes matchen sedan Mattias Ryberg snappat åt sig bollen och skjutit in 7-6.

– Trots att vi är stukade lyckades vi vända mot topplaget, sade Mullsjötränaren Mikael Sjöqvist. Det känns som att våra insläppta mål berodde på enkla misstag, men i morgon är jag nog nöjd med en poäng mot Partille, vi gjorde en ruggigt bra sista period.

Omg 15: Mullsjö AIS-Partiille IBS 6-7 SD (3-3, 0-2, 3-1, 0-1)

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: