Mindre än två veckor kvar – JIK släpper nyförvärv

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Det är nu mindre än två veckor kvar till premiären av SSL Dam och nu presenterar Jönköping ytterligare ett nyförvärv inför säsongen 19/20 i form av 23-åriga Sara Claesson.
– Det känns otroligt stort såklart och självklart superkul. En dröm som går i uppfyllelse. Att få utvecklas som innebandyspelare med detta lag är en fantastiskt möjlighet för mig, säger Sara Claesson i ett pressmeddelande.

Claesson kommer närmast från spel i Dam1an tillsammans med Älvjsö men har innan dess spelat många år tillsammans med Fristad. Och det blir nu SSL-debut för Claesson när serien snart drar igång.
– Ser framemot att få lira med mitt nya lag med grymt duktiga spelare. Självklart att få göra SSL-debut. Även bidra så mycket som möjligt både på och utanför planen.

Vilka är dina styrkor på innebandyplanen enligt dig själv?
– En bra spelförståelse, ett hyfsat bra slagskott och en positiv inställning.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: