Legenderna leder Lockerud
– Det var gyllene år. Vi hade ett helhetstänkande redan då och vi fick behålla vårat lag länge. Vi var professionella och hade bra inställning. Ingen dubblerade med till exempel fotboll, säger Jorma Kesikarja.
Efter guldåren lade Kesikarja av med tränarsysslan. Han umgicks med sin fru och familj istället. Under de tretton år som gått sedan senaste guldet har han hoppat in och coachat olika lag i Mariestad. Dock inte på elitnivå, som nu.
Keijo Pollari var med i tränarstaben redan förra året. Då och då är han med och lirar på träningarna.
– Många av tjejerna har honom som förebild. Han är väldigt känd på det viset.
Vad kan du och Keijo tillföra?
– Vi kan nog tillföra en del när det gäller taktiken. Vi har ju varit med om matcher där det hettar till. Så vi kan stötta spelarna.
– Vi försöker jämföra genomgångarna med vad vi gjorde då. ”Så här gjorde vi då, på och utanför planen”. Det är bra att ha i bagaget, om hur man ska fungera som lag. Vi har pärmarna kvar från den tiden. Vi går tillbaka och bläddrar i dem, det är både kul och användbart, säger Kesikarja.
Den här artikeln handlar om:





