Larsson: ”Vi möter Sveriges bästa lag”
6-5 vinsten hemma mot AIK är Gävles enda hittills, en match som man följt upp med två raka förluster mot Dalen och Mullsjö.
– Jag varken hoppas eller tror att det var en engångsföreteelse. Tycker att vi varit närmare än vad resultat visat i de två senaste matcherna, även om det blir stora siffror. Mot Dalen är vi bra med i två perioden, i den sista så slarvar vi och bjuder dom på flertalet mål, det har vi inte råd med. Mot Mullsjö så står det ju 3-5 med ett par minuter kvar, innan det rinner iväg, vilket jag tycker känns onödigt. Vi har visat att när vi spelar som vi ska, då kan vi hålla jämna steg, men det gäller att ta bort dipparna och misstagen vi gör, säger Gävles Alexander Larsson till Innebandymagazinet.
Gävle är i skrivande stund jumbo, med fyra poäng upp till säker mark ovanför strecket.
– Någon panik känner vi absolut inte, inte som jag märkt av i alla fall. Vi vet att vi måste ta mer poäng, men helgens match är väl inte någon måstematch där vi lär ta poäng, då vi möter Sveriges bästa lag. VI ska göra vårt yttersta, så får vi se vart det räcker.
Larsson som var skadad precis i inledningen, har nu noterats för sju poäng under de sex matcher han är registrerad för, även om han mot Karlstad enbart återfanns på bänken och mot Pixbo matchades sparsamt i powerplay. Den ”riktiga” comebacken kom hemma mot Warberg och efter det har han och Andreas Dahlkvist bildat ett framgångsrikt offensivt par.
– Formen är sådär, inte alls som jag vill att den ska vara, men det är väl inte så konstigt, just orken är väl något som inte finns där än. Dahlkvist och jag funkar bra ihop, det är duktig spelare som är enkel att spela med. Jag försöker bara hitta honom med varje pass och det känns ju som att han sätter varenda skott i princip. Det har känts bra och hoppas det kan bli ännu bättre ju längre säsongen går!
Den här artikeln handlar om:





