Klubbikonen tackar för sig: ”Saker som jag inte kan stå bakom”
Besviken Oscar Janthe lämnar Nykvarn.

Klubbikonen Oscar Janthe lämnar Nykvarn och till Länstidningen berättar han om situationen och turerna kring beslutet.
– Det har varit mellan mig och den sportsliga ledningen. Lite för basic saker som fallerat som jag inte kan stå bakom. Det är inga hard feelings, men jag har svårt att komma upp på hästryggen igen så att säga. Med tanke på att jag varit en ambassadör för Nykvarn, där jag varit nere på varenda ungdomsträning jag blivit tillfrågad om, vikt träningskläder på luncher när materialförvaltare haft förhinder… ja jag har gjort allt och lite till som man kan göra för klubben, säger han.
Forwarden, som har gjort åtta säsonger i den svarta tröjan, berättar att det dels handlar om den roll han har blivit tilldelad.
– Det har inte riktigt funnits någon större roll för min del. Jag har inte fått utnyttja mina offensiva kvaliteter förrän någon av de offensiva spelarna gått sönder. Visst, jag är gammal och tycker det är en bra konkurrenssituation men enligt mig själv håller jag en väldigt hög klass i det rent offensiva. Det har hämmats av en tillbakadragen roll, första halvan av båda de här säsongerna i SSL.
Uppgifter till tidningen skall ha sagt att ekonomiska delar kan ha påverkat beslutet. Något som spelaren nekar.
”Just nu pågår lite diskussioner med andra klubbar”
33-åringen säger till Länstidningen att han har mer att ge på den högsta nivån. I år noterades Janthe för 27 poäng (14+13) på 26 matcher i SSL.
– Just nu pågår lite diskussioner med andra klubbar som kommer kräva lite restid om det landar på något av dem. Det är i ett skede nu där jag av respekt för andra parter inte kan säga mer, men jag känner att jag fortfarande har att göra på högsta nivå. Det är inte så att jag inte tycker att det är kul längre, eller att familjen stoppar mig, avslutar han.
Den här artikeln handlar om: