Klart – Forwarden väljer spel hos svenska mästarna

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Förutom att göra klart med en ny huvudtränare har nu IKSU också gjort klart med forwarden Ellinor Berling. Berling kommer senast från en sejour i FBC Uppsala(nu Sirius) men spelade innan dess i KAIS Mora och vann där både SM- och EC-guld med klubben.
– Vi har länge haft ögonen på Ellinor, trots sin relativ unga ålder är hon är rejält etablerad i SSL och kan spela på många olika positioner. Därmed passar hon bra in i vårt lag, säger IKSU:s klubbchef Jocke Sjöström i ett pressmeddelande.

Att valet föll på IKSU har dels att göra med universitetsstudier då Berling ska läsa till civilekonom förutom innebandymöjligheterna i IKUS.
– Ja, bitarna ramlade verkligen på plats. Både jag och min pojkvän ska plugga i Umeå, och att spela i IKSU blir en häftig utmaning. Sedan tiden i U19-landslaget och spel i SSL känner jag även några av spelarna i laget, så det här känns väldigt bra, säger Ellinor Berling i ett pressmeddelande.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: