Kedjans succé – yngste spelaren med tre poäng

Följ Innebandymagazinet på

Google news

En av de unga talangerna var John Sjöstedt, född 1999, som gjorde det såpass bra att att han blev uttagen i veckans lag efter sina tre poäng.
– Jag spelade ju med Anton Åkerlund och Felix Selin, vilket jag tycker funkade bra. Vi skapade många anfall och spelvände mycket på dem, säger Sjöstedt till Innebandymagazinet

Vad var det som stämde i matchen som gjorde att ni tog tre poäng?
– Vi jobbade som ett lag i 60 minuter och täckte skott för varandra. Vi var effektiva när vi fick chansen att spelvända och då gjorde vi mål.

Nu stundar ett SDF-SM för John, där han ingår i Västerbottens trupp. När man träningsspelade i helgen så blev det dubbla segrar mot konkurrenten Norrbotten.
– Tycker vi har ett starkt lag med många olika spelartyper. Alla är riktigt laddade att fara ner och spela SDF-SM.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: