
Jönköpingsstjärnan blickar tillbaka på ett historiskt 2019
Nu har vi lagt 2019 bakom oss och kan se fram emot 2020 med allt vad det innebär. Vi har bett några av de största SSL-stjärnorna i sina lag att summera året som gått och blicka framåt mot det som komma skall.
Jönköpings bästa poängplockare Felicia Glad summerar ett historiskt 2019 då Jönköping gick till slutspel i SSL för första gången på 22 år.
– Det har svängt både upp och ner. Vi gjorde en fantastisk vår då vi för första gången gick till slutspel, vi hade en stark säsong i ryggen där både vi som lag och jag själv presterade på en hög nivå.
– Nu under hösten har vi inte kommit upp alla i nivå, vi har mycket att utveckla för att komma tillbaka till den nivån vi höll under våren. Jag själv har fortsatt producera poäng men för långt ifrån för att vi ska vinna matcher så både jag och laget behöver växla upp och är inte nöjda med senare halvan av 2019.
Vilket är ditt största ögonblick under 2019?
– Det måste vara matchen då vi säkrade vår slutspelsplats, det var en häftig känsla och en milstolpe som jag varit med och kämpat mot senaste 8 åren som vi varit i SSL.
Vad ser du mest fram emot 2020 innebandymässigt?
– Jag ser fram emot att både individuellt och som lag höja oss de där stegen som vi vet vi kan och visa alla som följer oss men framförallt oss själva vilken nivå vi kan ligga på och börja plocka poäng igen så vi kan avsluta denna säsongen där vi någonstans i maj sa att vi ville vara!
Den här artikeln handlar om: