
Galante gav svar på tal: ”Fick tändvätska”
Enströms och Galante Carlströms poängsnitt har varit betydligt lägre i matcher mot topplag den här säsongen, men idag visade man varför man ses som världens hetaste duon.
– Jag fick lite extra tändvätska av artikeln som kom ut i morse hos er. Det var kanon, skrattar Galante Carlström när han pratar med Innebandymagazinet efter matchen.
26-åringen stod för ett hattrick (samt en assist) i matchen som Falun vann med 6-4.
– Vi gör en bra match från första minut till sista, och jobbar på bra med vår gameplan. Vi kanske inte spelar så kul då vi jobbar ganska lågt och täcker mycket skott. Det är det som gör att vi vinner!
Märktes det av att det var en seriefinal idag, tycker du?
– Det var en jämn match, absolut, men vi kunde ha gjort fler mål. Vi hade många frilägen och många tre-mot-ettor och så vidare. De sköt lite för dumma avslut och vi täckte ner.
Dagens seger innebär att Falun drygar ut marginalen ner till tvåan Pixbo Wallenstam, som har en match mindre spelad, till sex poäng.
Matchfakta: Pixbo Wallenstam-Falun 4-6
Betyg: Pixbo Wallenstam-Falun
Den här artikeln handlar om:





