Fyra målen som ledde till en landslagsplats

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Pettersson noterades för fyra mål i vinsten mot Växjö, vilket gör att han nu är uppe på totalt sex gjorda mål.
– När man väl får en bra start så blir det väl att det rinner på, kändes som att jag kom in rätt mot Växjö. Nu fick jag ju även göra ett i boxplay där vilket var härligt. Samtidigt så skapar vår kedja extremt mycket chanser, vi har bra rull och mycket lägen uppstår, säger Pettersson till Innebandymagazinet.

Något mål du är extra nöjd med?
– Det sista jag gör är jag nöjd med, när jag fintar att jag ska lägga den i bortre, men går utåt och lägger in den. Har försökt få in att jag ska varierar mig mer så jag tog läget när det kom. Även det andra jag gör är jag nöjd med.

I Mullsjö återfanns Pettersson allt som oftast med Sebastian Palmqvist på centerposition, nu heter istället spelaren Alexander Rudd, duon som matchats ihop under inledningen.
– Det är ju två duktiga innebandyspelare med bra fart och ett riktigt bra spelsinne. Rudd har väl kommit lite längre i sin karriär, testat på landslag och spelat större matcher till exempel, men tror att Palmqvist är där snart han med. Sen är väl Rudd ett snäpp ”värre”, gör väl saker som sticker ut lite mer.

Framöver stundar EFT för landslaget, men Pettersson fokuserar på Storvreta.
– Klart att man vill vara med i landslaget och att det är ett mål, men fokus ligger på att göra det bra i Storvreta. Tränar med landslagsspelare varje dag här vilket är bra för min utveckling och sen är det upp till förbundskaptenerna att ta ut mig om de tycker att jag gjort mig förtjänt av det.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: