
Falun dras med skador inför premiären
Säsongen 2018/19 är bara ett stenkast bort och om cirka två veckor går de första tekningarna för säsongen. Vi har pratat med några nyckelpersoner i de två högsta serierna för att stämma av läget inför premiären.
Alexander Galante Carlström har blivit utsedd till världens bästa innebandyspelare de senaste två säsongerna. Just nu håller världsstjärnan på att förbereda sig för att bli världens bästa spelare en tredje gång samt att ta hem guldet till Falun igen.
– För det första ska de bli kul att komma igång, lång försäsong har längtat till att spela matcher, en bra start är såklart att vinna matcher men samtidigt sätta vårt försvarsspel direkt, säger Galante till Innebandymagazinet.
Hur är formen just nu skulle du säga?
– Jag tycker vi ligger bra i fas, några är tyvärr lite skadade men de kommer tillbaka. Men jag tycker vi ser fysiskt starka ut och det nya försvaret ser bra ut.
Vilket lag förutom ditt eget kommer få mest rubriker under säsongen?
– Såklart är det Storvreta med den truppen är det svårt att inte skriva om dem.
SSL Herr 19 september
SSL dam 20 september
Norra herrallsvenskan 21 september
Södra herrallsvenskan 22 september
Norra damallsvenskan 26 september
Östra damallsvenskan 29 september
Västra damallsvenskan 29 september
Södra damallsvenskan 29 september
Den här artikeln handlar om:





