Drömmer om slutspel – och landslag

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Förra säsongen försvann Faluns slutspelsdrömmar i den allra sista omgången. De behövde vinna mot Storvreta för att passera Balrog. Så blev inte fallet och Falun missade på målskillnad.

– Förra året var en riktigt stor besvikelse. Jag är absolut inte nöjd med vad vi presterade. I år är topp åtta målsättningen, säger Henrik Olsson.

Inför säsongen har Falun fått en ny tränare till ledarstaben. Kimmy Dalbjer från Faluns damlag går in som matchcoach och kompletterar Thomas Brottman (huvudansvarig) och Patrik Bäck (tränare). Dalbjer blir den åttonde tränaren i Falun sedan säsongen 2004/2005, men Henrik Olsson ser inga problem med vare sig tränarbytena eller vad de har förespråkat för spelfilosofi.

– Det har varit turbulent ett tag så vi är ganska vana. Spelet har följt med föreningen så det är inte några radikala skillnader från år till år, säger Olsson som ändå tror på vissa förändringar inför denna säsong.

– Spelet kommer säkert att bli lite annorlunda i år. Vi kommer ha mer fokus på det offensiva men inte så att vi går ifrån det defensiva.

Falun har värvat sparsamt under sommaren. Målvakten Erik Ställ har anslutit från Umeå City och utmanar nu Kalle Wangel mellan stolparna. U19-stjärnan Patrik Malmström har plockats in från Alfta. Men Henrik Olsson lyfter fram ett annat nyförvärv.

– Mest intressant verkar Mats Jonsson. Han har levererat nu på försäsongen. Han gjorde ju åtta poäng på tre matcher i Ligacupen så honom tror jag på. Sen tror jag också på Kristoffer Asp som kom från Jönköping.

Men nyckelspelarna kommer att vara två andra.
– Alexander Egebrant och Johannes Skog. De är viktiga pjäser i defensiven respektive offensiven.

Henrik Olsson är Faluns hjärta och klubben hade kunnat räkna med 26-åringens tjänster lång tid framöver då han var nära att skriva på ett livstidskontrakt för något år sedan. Så blev det nu inte, även om Olsson fortfarande är kvar. Fysfenomenet med defensiven som sin styrka har inte satt upp något personligt mål denna säsong.

– Jag vet inte riktigt vad jag har för målsättning. Dela rum med Henrik Quist kanske.

Så du har landslagsdrömmar?
– Ja, det är klart.

Den senaste tiden har handlat om det nya TV4-avtalet. Falun har varit positiva till det hela tiden, så även lagkaptenen.

– Jag står bakom föreningen i det. Det är viktigt att synas i TV. Det är en förutsättning för att locka sponsorer på längre sikt, säger Henrik Olsson.

Nyförvärv: Kristoffer Asp, b, Jönköping, Marcus Hansson, f, Gävle, Mats Jonsson, f, Umeå City, Patrik Malmström, f, Alfta, Emil Stenberg, f, Falun Ungdom, Erik Ställ, mv, Umeå City.

Förluster: Mats Fogd, f, Sundborn, Jonas Gatu, f, Visby, Peter Johansson, b, Tyresö Trollbäcken, Mattias Lindberg, f, Alba, Andreas Lundmark, f, Kvarnsveden, Mårten Milling, f, IBF Falun Ungdom, Andreas Olsson, mv, ny sportchef, Henrik Söderkvist, f, Alba, Emil Zetterberg, f, Visby.

Tränare: Thomas Brottman, Patrik Bäck, Kimmy Dalbjer (ny från damlaget).

Innebandymagazinet.se:s tips
1. XXX
2. XXX
3. IBK Dalen
4. XXX
5. XXX
6. Storvreta IBK
7. Caperio/Täby FC
8. XXX
– – – – – – – – – – – – – –
9. IBF Falun
10. Järfälla IBK
11. XXX
———————–
12. XXX

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: