Anders Lagemyr till Balrog Botkyrka

Följ Innebandymagazinet på

Google news

– Jag vet att det blir ett stort hopp i matchtempo. Jag kommer inte till Balrog otränad, men jag har en hård träningsvecka framöver. Jag stannar säsongen ut och hoppas bli en pusselbit som laget behöver, säger Lagemyr till Zorronet.

34-årige Lagemyr har två SM-guld på meritlistan. Det senaste vann han med Haninge säsongen 1999/00. Tränare var Jimmy Mitman, och det är på den vägen Anders Lagemyr har hamnat i Balrog.

– Jag tränade med Balrog på försäsongen och jag har varit sugen på elitseriespel igen, förklarar Lagemyr. Jag är en stark spelare som går rakt på mål och grisar in bollen. Jag är ingen spelare ett lag bygger upp spelet kring men mitt spelsätt kan nog skapa ytor för de andra.

Balrog Botkyrkas unga lag har haft en mycket tung säsong. De ligger just nu sist i elitserien och har inte vunnit sedan den 23 oktober.
– Självförtroendet är väl det som har saknats, samt rutin och erfarenhet. Mycket sitter i huvudet. Det är väl meningen att jag ska skapa lite rotation i grytan.

– Nu måste vi grisa till det och klara kvalplatsen. Lyckas vi hålla oss kvar i elitserien, finns det mycket potential att bygga vidare på i det här laget, menar Anders Lagemyr som debuterar mot Falun på söndag.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: