
Sundsvalls IBF avgjorde i förlängningen mot Nacka IBK
- Sundsvalls IBF-seger med 3-2 efter förlängning
- Olivia Isaksson avgjorde för Sundsvalls IBF
- Tredje raka segern för Sundsvalls IBF
Det var lika efter 60 minuter, men i förlängningen kunde till slut Sundsvalls IBF avgöra den jämna matchen borta mot Nacka IBK i Allsvenskan norra dam. Slutresultatet blev 2-3 (0-1, 1-0, 1-1, 0-1). Olivia Isaksson blev matchhjälte för Sundsvalls IBF med sitt mål i förlängningen.
– Vi började första tio rätt segt och spelade inte alls enligt plan. Därefter tog vi över matchen helt och hållet och tycker vi skapar tillräckligt med målchanser och lägen för att vinna. Sundsvall sliter hårt i försvaret och är otroligt skickliga på att hjälpa sin målvakt, kommenterade Nacka IBK:s tränare Richard Campbell efter matchen.
Sundsvalls IBF:s tränare Oskar Lund tyckte så här om matchen:
– Härligt att avsluta säsongen med en seger mot tabelltvåan och tredje raka segern. Vi spelar ett disciplinerat och uppoffrande försvarsspel och hittade några nycklar offensivt som vi kunde straffa Nacka på. I slutet klarar vi av ett boxplay genom ett heroiskt jobb och sedan avgör vi med en sekund kvar av förlängningen efter ett frislag. En riktigt väl genomförd säsong av tjejerna.
Nacka IBK–Sundsvalls IBF – mål för mål
Sundsvalls IBF började bäst och gjorde 0-1 redan i matchupptakten. Efter bara 1.55 slog Stina Swedin till framspelad av Amalie Tysland. Efter 13.00 i andra perioden nätade Kajsa Garpenbeck, framspelad av Josefin Ekerhov och kvitterade för Nacka IBK. Efter 7.40 i tredje perioden gjorde Sundsvalls IBF 1-2 genom Amalie Tysland.
Nacka IBK kvitterade till 2-2 genom Emelie Stigell efter 14.09 av perioden. Matchvinnare för bortalaget Sundsvalls IBF blev Olivia Isaksson som 4.49 in i förlängningen satte det avgörande 3-2-målet.
Nacka IBK har fyra vinster och en förlust och 31–14 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Sundsvalls IBF har tre vinster och två förluster och 24–14 i målskillnad. Det här var Nacka IBK:s andra uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Sundsvalls IBF:s femte uddamålsseger.
Resultaten i sista omgången betyder att Nacka IBK slutar på andra plats i tabellen, och Sundsvalls IBF på åttonde plats. Nacka IBK är därmed klart för kval till Superligan.
Nacka IBK–Sundsvalls IBF 2-3 (0-1, 1-0, 1-1, 0-1)
Allsvenskan norra dam, Ormingehallen
Första perioden: 0–1 (1.55) Stina Swedin (Amalie Tysland).
Andra perioden: 1–1 (33.00) Kajsa Garpenbeck (Josefin Ekerhov).
Tredje perioden: 1–2 (47.40) Amalie Tysland (Evelina Jörmgård), 2–2 (54.09) Emelie Stigell (Madeleine Sehlin).
Förlängning: 2-3 (64.49) Olivia Isaksson (Stina Allgulander).
Form senaste fem matcherna (segrar-1 poäng-förluster):
Nacka IBK: 4-1-0
Sundsvalls IBF: 3-0-2
Nästa match:
Den här artikeln handlar om: