Storvreta vann stort senast – nu tog Huddinge IBS revansch

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Det var ombytta roller när Storvreta tog emot Huddinge IBS i IFU Arena på söndagen. Huddinge IBS vann matchen i Allsvenskan östra dam med 4-2 (2-0, 0-1, 2-1). I lagens senaste möte såg det annorlunda ut, då vann Storvreta med hela 8-1.

– Idag var det två riktigt bra målvakter på plan och det saknades verkligen inte målchanser. Med en skottstatistik som visade 34-19, med fördel för Storvreta, så är vi jättenöjda med Linn Ljunghs insats idag. Vi har arbetat väldigt hårt med vårt försvar och det har gett resultat och har skapat en trygghet och ett självförtroende, som också visade sig genom mål framåt idag, tyckte Huddinge IBS:s tränare Gunnar Maxén, efter matchen.

I början av matchen var Huddinge IBS starkast och ryckte åt sig ledningen med 0-2 genom två mål av Emelie Lindström. Efter 3.40 i andra perioden nätade Johanna Kauppinen, på pass av Maja Bergbom och reducerade åt Storvreta. 10.13 in i tredje perioden nätade Storvretas Evelina Sparf framspelad av Anna Gertz och kvitterade för Storvreta.

13.10 in i perioden slog Huddinge IBS:s Linnea Eriksson till på pass av Emelie Lindström och gav Huddinge IBS ledningen.

Efter 14.26 slog Elin Barbus till framspelad av Ida Petrén-Lantz och ökade ledningen för Huddinge IBS. 2-4-målet blev matchens sista.

Noterbart är att Emelie Lindström gjorde två mål för Huddinge IBS och spelade fram till ett mål.

För Huddinge IBS gör resultatet att man nu ligger på åttonde plats i tabellen, medan Storvreta är på fjärde plats.

Nästa motstånd för Storvreta är Telge SIBK. Lagen möts tisdag 8 februari 19.00 i Västergård Arena. Huddinge IBS tar sig an IBF Borlänge hemma lördag 12 februari 14.15.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: