
Partilles starka svit mot Alingsås fortsätter
- Partille segrade – 7-6 mot Alingsås
- Partilles fjärde seger på de senaste fem matcherna
- Partilles Andre Landin tvåmålsskytt
Partille har haft det lätt mot Alingsås i division 1 västra Götaland herr. Och på onsdagen vann Partille på nytt – den här gången med 7-6 (0-2, 1-1, 6-3) hemma i Partillebohallen. Det var Partilles fjärde raka seger mot Alingsås.
– Det blev en riktigt svajig match från vår sida. Första är vi inte alls med och kommer inte upp i vår nivå överhuvudtaget. Sedan skall man ge Alingsås beröm för hur de manövrerade ut oss och spelade disciplinerat. Andra kommer vi tillbaka och är det spelförande laget. Vi vinner skottstatistiken överlägset men gör bara ett mål. I början på sista perioden gör vi några snabba mål på Alingsås misstag men även några snygga spelmål och vi har vänt matchen. Slutet blir ändå nervigt där Alingsås får några turmål och matchen är helt jämn ända till slut. På det stora hela vinner vi rättvist och det är gött att vara igång igen efter ett jul- och nyårsuppehåll, kommenterade Partilles assisterande tränare Jimmy Funevall.
Alingsås tränare Daniel Hellgren tyckte så här om matchen:
– Surt att vi håller de ifrån oss sett under 40 minuter. Får en olycklig utvisning och de får trycka in två snabba. De får in några lätta därefter och trots att vi ger det en ärlig chans så når vi inte riktigt dit. Tycker att vi förtjänar ett bättre öde.
Efter tre segrar i rad för Alingsås tog det stopp. Partille tog i stället fjärde segern i rad.
Mattias Hallberg gjorde matchvinnande målet
Oscar Ahlsén gjorde 1–0 till gästande Alingsås efter sex minuter med assist av Alexander Jonsson. Efter 12.46 gjorde också laget 0-2 när Emil Kullendal fick träff assisterad av Malte Nordlund.
Efter 5.32 i andra perioden slog Andre Landin till och reducerade åt Partille. Alingsås Emil Kullendal gjorde 1-3 efter 7.36 på pass av Malte Nordlund.
Partille vände på dock matchen när laget gjorde fem raka mål och gick från 1-3 till 6-3 i tredje perioden.
Alingsås reducerade dock på nytt till både 6-4 och 6-5 i tredje perioden.
Partille utökade ledningen genom Mattias Hallberg med 2.14 kvar i perioden och tog ett rejält grepp om matchen.
Alingsås reducerade dock till 7-6 genom Mattias Ögren när bara två minuter återstod att spela och skapade spänning i slutet av matchen.
Emil Kullendal gjorde två mål för Alingsås och ett assist och Malte Nordlund stod för tre poäng, varav ett mål. Mattias Hallberg gjorde ett mål och spelade dessutom fram till två mål för Partille.
Resultatet betyder att båda lagen har oförändrad position i tabellen, Partille på andra plats och Alingsås på sjunde plats.
I nästa omgång har Partille Pixbo borta i Wallenstam Arena, lördag 10 januari 16.00. Alingsås spelar hemma mot Backadalen söndag 11 januari 16.00.
Partille–Alingsås 7-6 (0-2, 1-1, 6-3)
Division 1 västra Götaland herr, Partillebohallen
Första perioden: 0–1 (6.52) Oscar Ahlsén (Alexander Jonsson), 0–2 (12.46) Emil Kullendal (Malte Nordlund).
Andra perioden: 1–2 (25.32) Andre Landin, 1–3 (27.36) Emil Kullendal (Malte Nordlund).
Tredje perioden: 2–3 (40.08) Rasmus Tveit, 3–3 (40.30) Felix Törn, 4–3 (45.32) Vincent Jonasson (Mattias Hallberg), 5–3 (48.04) Andre Landin (Melvin Funevall), 6–3 (49.45) Oscar Hammarqvist (Mattias Hallberg), 6–4 (51.07) Malte Nordlund (Oscar Ahlsén), 7–5 (57.46) Mattias Hallberg, 7–6 (58.11) Mattias Ögren (Emil Kullendal).
Form senaste fem matcherna (segrar-1 poäng-förluster):
Partille: 4-1-0
Alingsås: 3-0-2
Nästa match:
Partille: Pixbo IBF, borta, 10 januari 16.00
Alingsås: IBF Backadalen, hemma, 11 januari 16.00
Den här artikeln handlar om:





