Åkersberga IBF starkast – avgjorde i förlängningen mot Alunda

Följ Innebandymagazinet på

Google news

  • Åkersberga IBF segrade – 3-2 efter förlängning
  • Isabella Chopard gjorde två mål för Åkersberga IBF
  • Hanna Andersson matchvinnare för Åkersberga IBF

Matchen i Allsvenskan norra dam mellan hemmalaget Åkersberga IBF och gästande Alunda var oavgjord vid full tid, 2-2. Först i förlängningen kom avgörandet, där Åkersberga IBF spikade segerresultatet, 3-2 (1-0, 0-2, 1-0, 1-0). Hanna Andersson spelade en avgörande roll för Åkersberga IBF med det vinnande målet i förlängningen.

– Såklart skönt med vinst även fast man helst vill ha alla tre poäng i denna match då jag tycker vi, sett över hela matchen, är det bättre laget. Men tyvärr kommer vi inte riktigt in i de obekväma ytorna framför deras mål tillräckligt ofta och saknar det sista lilla i de många lägen vi skapar. Men en bra laginsats med bra inställning och fokus från start vilket vi tar med oss framåt, kommenterade Åkersberga IBF:s huvudtränare Dennis Elgholm Grönroos.

Alundas tränare Ludwig Englund tyckte till om matchen:

– En match som studsar fram och tillbaka under hela matchen. Vi har tillräckligt med lägen för att utöka istället kvitterar Åkersberga. Sudden är sudden och de får ett tidigt numerärt överläge där de är distinkta och avgör. I efterhand ska vi ha tre poäng men vi får nöja oss med ett och siktar på nästa match!

Isabella Chopard tvåmålsskytt för Åkersberga IBF

Isabella Chopard gjorde 1–0 till Åkersberga IBF efter 17 minuters spel framspelad av Frida Meijer. Därefter fixade Alundas Janina Mattsson och Tess Junttila att laget vände underläge till ledning med 1-2. 15.45 in i tredje perioden nätade Åkersberga IBF:s Isabella Chopard återigen på pass av Hanna Andersson och kvitterade. Matchvinnare för hemmalaget Åkersberga IBF blev Hanna Andersson som 1.44 in i förlängningen satte det avgörande 3-2-målet.

Åkersberga IBF har två segrar, en oavgjord och två förluster och 19–21 i målskillnad på de senaste fem matcherna medan Alunda har två vinster och tre förluster och 20–20 i målskillnad.

Alundas nya tabellposition är sjätte plats medan Åkersberga IBF är på sjunde plats.

Fredag 14 november 20.00 spelar Åkersberga IBF borta mot Sollentuna. Alunda möter Örnsköldsviks IBK hemma i Olandshallen lördag 15 november 16.00.

Åkersberga IBF–Alunda 3-2 (1-0, 0-2, 1-0, 1-0)

Allsvenskan norra dam, Österåkers Multiarena

Första perioden: 1–0 (17.25) Isabella Chopard (Frida Meijer).

Andra perioden: 1–1 (23.49) Janina Mattsson (Hanna Björndahl), 1–2 (30.16) Tess Junttila (Elsa Loklint).

Tredje perioden: 2–2 (55.45) Isabella Chopard (Hanna Andersson).

Förlängning: 3-2 (61.44) Hanna Andersson (Ida Hultsved).

Form senaste fem matcherna (segrar-1 poäng-förluster):

Åkersberga IBF: 2-1-2

Alunda: 2-1-2

Nästa match:

Åkersberga IBF: FBC Sollentuna, borta, 14 november

Alunda: Örnsköldsvik IBK, hemma, 15 november

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: