
2-1 i matchserien efter ny vinst för IBF Falun mot Växjö Vipers
- IBF Falun-seger med 7-4 mot Växjö Vipers
- Emil Nilsen med två mål för IBF Falun
- Andra raka segern för IBF Falun
IBF Falun vann med 7-4 (2-2, 1-0, 4-2) på hemmaplan på fredagen och har tagit greppet om serien mot Växjö Vipers i SM-semifinal herr. Därmed leder IBF Falun matchserien med 2-1.
– Gedigen insats där alla femmor är starka. Vår helt nykomponerade femma med Johan S, Galante, Kalentun, Rosenklint och planens gigant Nilsen, som blödde ur skallen men körde ändå, visade spelglädje och uppoffrande försvarsspel. Karaktär på IBF Falun! Vi laddar om för ny batalj på måndag, kommenterade IBF Faluns tränare Henrik Lorendal.
Växjö Vipers sportchef Erik Eskils:
– En match som stod och vägde fram till efter Falun gjorde 4–2. Då var vi tvungna att gå upp och trycka lite mer chansartat och fick tyvärr inte in bollen. Istället kunde Falun utnyttja de kontringschanser som detta skapade. Tycker killarna står upp bra och vi säger till varandra i båset att vi kör in i kaklet för att ändå avsluta matchen med en bra känsla, det ger resultat och vi gör de två sista målen. Det tar vi med oss till måndag.
Emil Nilsen gjorde två mål för IBF Falun
Emil Nilsen gjorde två mål, övriga mål för hemmalaget gjordes av Jonathan Berglund, Alexander Galante Carlström, Emil Johansson, Emil Lundmark och Malte Lundmark, målen för Växjö Vipers gjordes av Samuel Folkesson Algman, Jonathan Nilsson, Niklas Ramirez och Ludvig Öberg.
Nästa match spelas på måndag 18.30, i Fortnox Arena.
Den här artikeln handlar om: