Nästa Storvretastjärna att förlänga kontraktet

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Storvreta har sedan tidigare förlängt kontrakten med bland annat Robin Nilsberth och Tobias Gustafsson mot nästa säsong – och nu kommer ytterligare en förlängning inför säsongen 20/21. Detta då man under fredagen presenterar att Simon Götz skrivit på för två nya år i klubben.

– Viktigt att ha spelare som Simon Götz i truppen. Han går att använda som både back och forward, och passar dessutom perfekt in i den innebandy vi vill spela med fart och energi. Vi är mycket nöjda med att han förlänger två år, säger Storvretas sportsligt ansvarige Henrik Ededahl i ett pressmeddelande.

Simon Götz, som spelat både back och forward under säsongen, har fått med sig fyra mål och fem assist från grundserien. Året säsong var Götz andra i Storvreta sedan han anslöt till laget inför säsongen 18/19 då han kom från AIK.

- Att jag väljer att fortsätta min karriär i Storvreta har varit ett solklart mål för mig redan innan denna säsong tog slut. En fortsättning i världens bästa innebandylag känns självklar och jag tror på min fortsätta personliga utveckling både på plan och utanför kommande år, säger Simon Götz i ett pressmeddelande och fortsätter:

- Mina förväntningar för kommande säsonger är skyhöga. Ny tränare, nya spelsystem, nya titlar att slåss om. Framförallt ser jag fram emot att få spela inför ett kokande IFU Arena med vår fantastiska publik som alltid finns där för oss!

TV: Se Simon Götz senaste mål för säsongen när han gjorde 3-2 mot Helsingborg på hemmaplan.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: