Revansch, gulddrömmar och smygpremiär – nu drar JAS i gång
Ikväll startar Juniorallsvenskan – RIG:s Arvid Lundholm jagar guldet han missat två år i rad.

Ikväll smäller det. Säsongen 25/26 får sin första gnista när Juniorallsvenskan kliver in på scenen – och tre matcher blir startskottet för ett nytt innebandyår. På damsidan väntar Gamla Stan mot RIG Umeå samt Gimonäs mot Dalen. På herrsidan får vi se fjolårsfinalisterna RIG Umeå möta Skellefteå i grupp A.
För RIG:s stjärna Arvid Lundholm, med 38 poäng i fjol, är premiären början på en sista chans. Han har en sak kvar att bocka av innan RIG-tiden är slut: SM-guldet.
– Jag är bara taggad att JAS äntligen drar igång och de ska bli kul med match mot Skellefteå. Men jag har inte superbra koll på dem så lägger inte så mycket fokus på motståndarna, säger Lundholm till Innebandymagazinet.
Poängmaskinen med gulddröm
Umeå City-produkten var RIG:s bästa poängplockare förra säsongen och slutade trea i gruppens poängliga. Förväntningarna är nu ännu högre när han kliver in på sitt sista RIG-år.
– Självklart har man höga förväntningar på sig själv nu när man går sista året på RIG. Jag vill därför vara en spelare som ska fortsätta att producera poäng.
Men för Lundholm handlar året om mer än bara poäng. Hans första säsong på RIG slutade i playoff-uttåg. I fjol nådde laget final – men föll på straffar. Själv fick han inte ens spela då en höftskada satte stopp redan i kvartsfinalen.
– Det är klart att JSM-guldet är det stora målet. Man har en stor revanschlust från förra året och även fast allsvenskan kommer bli roligt och tuff i år så är de JSM-guldet som går först när de kommer till saker jag vill åstadkomma.
RIG:s dominans – och vägen framåt
Att RIG är favoriter är inget nytt. Laget har vunnit grupp A tio säsonger i rad. Senast man inte stod som seriesegrare var 2014/15, då man ändå slutade tvåa – på målskillnad.
– Jag tycker vi har ett starkt lag i år, så den trenden kommer inte att brytas, slår Lundholm fast.
Nycklarna för en bra start i kväll? För Lundholm handlar det om att hålla sig till RIG:s grundspel.
– Jag har inte superbra koll på Skellefteå, men vi ska spela vårt eget spel. Gör vi det och håller en stark defensiv så kommer målen trilla in framåt också.
Premiärkvällen väntar
Nu återstår bara att se om RIG inleder som förväntat och fortsätter dominera grupp A – eller om Skellefteå kan stå för en skräll i premiären. En sak är säker: gulddrömmen lever för Arvid Lundholm, och ikväll börjar jakten.
Alla tre premiärmatcher i Juniorallsvenskan går att se på Innebandy Play.
Den här artikeln handlar om:





