Pixboforward belönades med VM-plats: ”Skönt att slippa fundera mer”

Pixbospelaren Oliwer Nyren är uttagen till U19-VM: ”Kul och mäktigt, men också en lättnad,” säger han inför mästerskapet, där Sverige siktar på guld.

Det var strax innan lunch på tisdagen, som VM-truppen för U19-herrlandslaget släpptes. Totalt 18+2 togs ut som får chansen att dra på sig landslagströjan igen. 

En av de uttagna spelare till vardags i Pixbo och är född 2007- Oliwer Nyren.

– Känns riktigt kul och mäktigt men känner mig även lättad! Skönt att slippa fundera utan nu veta att man är med och kan fokusera helt på spelet, säger huvudpersonen själv.

Nyren har främst under de senaste samlingarna varit mer frekvent återkommande och var bland annat med sist under Polish Cup.

– Tycker jag spelade nervöst i första matchen mot Slovakien, men växte in i tröjan mer och mer för att sedan kunna producera en del i de andra matcherna! 

Det är drygt två månader sedan man spelade just Polish Cup och sedan dess har Nyren hunnit spela både division 1 och JAS på hemmaplan för att visa upp sig från sin bästa sida, där han lyckats peta ett par namn tillslut.

– Det är klart att man varit nervös och velat bevisa att man förtjänar denna platsen, men nyckeln har nog varit att jag tog till mig feedbacken från Polish cup, jobbat med det, men samtidigt fortsätta med mitt egna spel!

Utöver just då VM, så ska han med sitt Pixbo även spela Innebandyfesten där laget ses som en av de stora favoriterna och där Nyren med sitt offensiva spel förväntas ha en viktig roll.

– Tycker vi som lag visat att vi ska vara med och slåss om guldet! Extremt bra bredd i laget där alla är beredda att göra vad som krävs så de ska bli kul att spela i Växjö och få bevisa vad vi som lag kan åstadkomma! För egen del tycker jag att jag utvecklats mycket denna säsongen både offensivt och defensivt! 

I sin grupp under VM så kommer Sverige ställas mot Schweiz, Norge och Lettland.

– Känns som en tidig gruppfinal mot Schweiz där vi verkligen får chansen att visa att vi har checkat in och är där för att vinna. Sedan match mot Lettland som känns som en nation där innebandyn växer, vet inte riktigt nivån på dem, men dem är inget hot så länge vi gör vad vi ska! Sista gruppspelsmatchen mot Norge som jag inte har så bra koll på, men så länge vi kommer upp i nivå så ska de inte vara några problem.

Det råder ju en viss press och ett guld att försvara. Nu har ju resultaten senaste 1,5 året varit ganska blandade. Känner man press? Eller hur hanterar man det? Även om man är regerande mästare, så har resultaten senaste 1,5 året sviktat desto mer och frågan är hur stort favoritskapet är och vilken press man egentligen har under turneringen.

– Självklart finns det alltid en viss press när man har ett guld att försvara och vill leva upp till tidigare framgångar. Men vi kommer fokusera på vårt eget spel och det vi kan påverka. Vi har en stark trupp och bra sammanhållning, och jag tror att om vi håller oss till vår spelplan och jobbar hårt så kommer resultaten att komma. Pressen är något vi omvandlar till motivation.

För egen del – vad hoppas du kunna bidra med under turneringen för att få ut max av dig?

– Jag hoppas kunna bidra med energi, fart och kreativitet på planen. Mitt mål är att vara en pålitlig poängspelare samtidigt som jag tar ansvar i defensiven. Vill även vara en lagspelare som lyfter mina medspelare och bidrar till en positiv stämning både på och utanför planen. Om jag spelar mitt spel och vågar ta initiativ så kommer jag göra skillnad.

Vem i laget tror du bär en nyckelroll för att det ska finnas chanser på guld?

– Kan inte välja bara en. Känns som att alla i detta lag har en viktig roll, tror inte de hänger på en viss person utan att alla behöver acceptera sin roll och ge 100% i den rollen. Gör alla sin uppgift kommer vi att vinna guld.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: