Ketil Kronbergs nya roll: Blir tränare
Slutade som spelare – nu väntar ny karriär för den legendaren.

Dalen åkte som nykomlingar ur Superligan i våras – degraderingen stod klar efter slutomgången där mannförlorade borta mot Warberg. Kort in på slutsignal meddelade också lagets ikon Ketil Kronberg att spelarkarriären var över.
– Jag hållit i så många år nu, jag känner att jag är färdig, sa den norska legendaren till Innebandyavisen.
Kronberg, som fyller 45 i augusti, gjorde sina första matcher i svensk innebandy för Falun 2004/2005. Två säsonger senare värvades han av Dalen och där skulle han komma att bli en av föreningens absolut största spelare genom tiderna. Totalt blev det 610 poäng (367+243) på 426 SSL-matcher från Kronbergs klubba. Bara Jesper Berggren och Alexander Galante Carlström har spelat fler seriematcher i SSL än just Kronberg.
Nu väntar en ny tid för Dalen utan Ketil Kronberg i laget.
– Det är klart att det känns lite konstigt, men han har ju känt att det är rätt (sak) att göra. Det är inte så mycket att säga om det. Han har ju haft en otroligt fin karriär och gjort mycket bra saker för Dalen, säger klubbdirektören Urban Karlsson till Innebandymagazinet.
Hyllades i Norge: ”Var helt otroligt”
Ketil Kronberg kommer däremot att finnas kvar i föreningen, detta som tränare för Dalens herrar i Juniorallsvenskan.
– Han kommer att bli ansvarig för vårat JAS-lag tillsammans med Pontus Silverhall, berättar Karlsson.
Någon övertalningskampanj från Karlsson och Dalen för att få Kronberg att fortsätta spela har det inte funnits. Karlsson berättar sedan också om den avtackning Kronberg fick i samband med en all star-match i Norge nyligen.
– Det var ett otroligt härligt arrangemang som de hade ordnat där. Jag var själv där och kollade. Det var jättefint av familjen Garcia som ordnade den här all Star-matchen där han (Kronberg) var med och spelade. Hela arrangemanget var lyckat.
Karlsson fortsätter:
– Det var helt otroligt. Det var en fin avtackning. Där vi kommer att få bita i för att vi ska göra en minst lika bra avtackning av Ketil, den dag är rätt tid att göra det.
Ja, Kronbergs tröja åker väl upp i taket nu?
– Det räknar jag med utan att jag haft något snack med kommunen om det. Men man vill inte göra det för tidigt om det skulle vara så att han blir sugen att spela här i höst heller.
– Det ska ju otroligt mycket till om man får upp sin tröja i taket, Peder Bodén är den enda hittills. Men jag lägger alla mina röster jag kan lägga för att Ketils tröja ska upp till taket!
Den här artikeln handlar om: