H2H med Mattsson/Lekebo-Claesson: ”Han är en bra gubbe att slänga långbollar på”

Nio matcher ska spelas i playoff 1 för JAS:en, där alltså nio lag ska ta direktplatser. En av matcherna spelas mellan Partille och Floda, där Mille Mattsson och Leo Lekebo-Claesson säger såhär inför.

Dags för playoff 1 – vad är känslan inför?

Mille: Bra, vi har haft en bra tränings vecka med bra fokus. Det ska bli ett roligt möte
och en händelserik match. Även kul att möta kompisar från distrikt.

Leo: Känslan är bra. Det känns som vi har lagt en bra grund under säsongen och har finslipat på detaljerna nu såhär i slutet på serien.

Två matcher i gruppen där ni stött på varandra. Vad har ni tagit med er från de matcherna?

Mille: Att vi behöver hålla en bra nivå genom hela matchen, men även hålla upp duell spelet och hela tiden tävla. Och att vi kan gå med ett bra självförtroende eftersom vi har två vinster i ryggen.

Leo: Vi har tagit med oss att vi måste vara aktiva under hela matchen och inte gå ner i tempo. Dessutom måste vi ha fokus på spelet och inget annat.

Vad har fokus legat på inför fredagens match rent taktiskt?

Mille: Det vanliga tro på vårt spel och hela tiden våga spela vårt spel. Spela som om de vore en vanliga match och vinna dueller.

Leo: Vi har inte ändrat så jättemycket utan spelar det spel som vi brukar.

Vem hos motståndarna behöver ni se upp lite extra med?

Mille: Viggo Lundgren, han är stark i dueller och en bra gubbe att slänga långbollar på. Men också farlig i 1 mot 1 och har ett bra avslut.

Leo: De har många skickliga spelare men framför allt Vincent Jonasson och Rasmus tveit som ligger högt upp i poängligan.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: