Framtidslöftet klubbval bekräftat: ”Skönt att ha fått allt på plats”

Under veckan har flera RIG-spelare blivit presenterade för sina nya föreningar. En av dem en ganska väntad sådan.

Det är Victor Jensen som efter en tids rykten, är presenterad för Mullsjö AIS tillslut, precis som bloggen förutspådde för ett par veckor sedan. – Det kännas jätteskönt att fått allt på plats, samt hittat en bra lösning på framtiden.

Jensen har haft fler alternativ än Mullsjö och tränat med bland annat TTG och Kalmarsund också, men där valet föll på Mullsjö. – Det är en klubb som vill spela en fartfylld innebandy vilket passar mig bra. Utöver det är det ett väldigt härligt gäng utanför innebandyplanen.

Foto: Tomas Brandt Wangel

Många hade säkerligen tippat på Pixbo också, sett till att Jensen är från Vårgårda (spelade i Alingsås innan RIG) och att den geografiska aspekten skulle kunna ha en roll. – Det var absolut ett alternativ som var aktuellt. Den här gången kändes dock Mullsjö som det bättre valet.

Jensen har snart tre år bakom sig på RIG, där han tagit allt större ansvar och varit en av de ledande spelarna. – På RIG skulle jag däremot säga att jag främst utvecklades som person. Mina egenskaper på planen har främst mitt spelsinne och fysik förbättras.

Även om flera spelare gjort klart med sina nya föreningar, så kvarstår det drygt tre månader innan studenten och därmed en chans att avsluta på topp. – Just nu är allt fokus på att vinna SM-Guld. Kvalet till allsvenskan kommer i andra hand.

Mullsjö har ju senaste åren varit ett stabilt slutspelslag, men väl där haft svårt att ta nästa kliv, även om man pressat flera lag senaste åren. Frågan är hur framtiden ser ut och hur man kan ta nästa kliv. – Jag ser Mullsjö som en väldigt driven förening där alla som har hjärta för klubben hjälper till för att se till att förutsättningarna runt om ska bli så som möjligt. Framtiden ser lovande ut. Det finns många skickliga spelare och förebilder i laget som ska hjälpa laget att nå så långt som möjligt.

Senaste åren så har Mullsjö ändrat strategi och främst värvat spelare från lägre divisioner, som man sedan fått bra utväxling på, tex Oscar Liberg, Simon Möller och Hampus Morelius. – Det går inte att blunda för tränarstaben som har högst delaktighet i det. Jag tror även att laget i sig och miljön kring det har en stor påverkan.

För din egen del, du har skrivit ett 3-årsavtal, vad har du för målsättningar? – Jag känner att efter de tre åren ska jag vara en etablerad SSL-spelare som ska vara med och tampas högt upp i poängligan.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: