H2H med Silversjö/Wikström: ”Fysiskt och känsloladdat”

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Killarnas H-grupp blev tillslut en förväntad toppstrid mellan de två giganterna, Warberg och Pixbo. Till slut blev det blåklädda Warberg som drog det längsta strået och vann serien med en nolla i förlustkolumnen.

Warbergs Melvin Silversjö och Pixbos Olof Wikström säger följande om ett par dagar innan matchen.

Gruppspelet avklarat – vad tycker ni om det ni presterat där?

Melvin: Jag tycker vi har presterat bra med tanke på att vi plockar hem seriesegern. Lite tråkigt att vi inte kunde vinna alla matcher då vi leder väldigt stort i våra två oavgjorda.

Olof: Nu när grundserien är avslutad tycker jag att vi har underpresterat. Visst har vi haft både toppar och dalar under säsongen, men jag känner ändå att vi inte alltid har gjort allt som krävs för att nå en högre nivå.

Playoff på agendan. Hur har ni förberett er inför?

Melvin: Mycket aktiviteter med laget för att få ihop lag sammanhållningen ordentligt. Vi har även haft mycket teori inför matchen för att vi ska komma riktigt förberedda.

Olof: Under veckan har vi arbetat med att finslipa detaljer i vårt spel, både defensivt och offensivt.

Vad tror ni om matchbilden och dess utseende?

Melvin: Det kommer blir en otroligt händelserik match med mycket fart och goa närkamper. Två bra lag på banan så kommer vara väldigt jämnt också men tror vi kommer att dra det längsta strået.

Olof: När man möter Warberg brukar matchbilden ofta bli fysisk och känsloladdad. Jag tror att det även denna gång kommer att bli en tuff och fysisk match där det är viktigt att vara stark i närkamperna och vinna andrabollarna. Warberg är dessutom ett spelskickligt lag, så jag tror att de kommer försöka bygga sitt spel på det, vilket innebär att vi sannolikt kommer få tillbringa en hel del tid i försvar.

Vem i laget tror ni kliver fram och levererar?

Melvin: Svårt att inte säga Alvin Strandvi då jag vet att han älskar stora matcher så jag tror han kommer bli tungan på vägen för vår del. Det är även svårt att inte lyfta fram min back kollega Isac Leffler då han garanterat är bäst på plan när han har sin dag. Så någon av dem kommer garanterat ha en avgörande roll för vår del.

Olof: Det är svårt att peka ut en enskild spelare som kommer att vara avgörande, eftersom vi har många i laget som kan kliva fram och avgöra matcher. Personligen tror jag dock att vår målvakt, Elmer Arne, kommer att spela en viktig roll och stå för flera avgörande räddningar.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: