H2H med Gren/Bergstedt: ”Presterat enligt plan”

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Som väntat så tog RIG:s killar hem A-gruppen före Thorengruppen. Därmed kommer de två lagen göra upp i ett derby om en direktplats till Festen.

RIG:s Eric Gren och Thorengruppens Hjalmar Bergstedt får chansen att säga sitt inför fredagens match.

Gruppspelet avklarat – vad tycker ni om det ni presterat där?

Eric: Vi har presterat enligt plan då vi är obesegrade i JAS, Vi är ett svårt lag att möta och jobbar hårt i 60min.

Hjalmar: Jag tycker ändå vi har gjort ett helt godkänt gruppspel med tanke på att vi bara förlorat två matcher, men vi är inte helt nöjda med några matcher där vi inte riktigt kommer upp i nivå. Dock totalt sett så tycker jag vi har vi gjort en bra grundserie då vi komfortabelt tog en kvalplats.

Playoff på agendan. Hur har ni förberett er inför?

Eric: Vi har tränat som vi brukar göra och tagit lärdom av tidigare matcher.

Hjalmar: Vi har tränat på som vanligt men med ett större fokus på jas än tidigare under säsongen. Vi har spelat ihop formationer vi ska ha på matchen. Sen slipat på de sista detaljerna som special teams och analyserat tidigare möten.

Vad tror ni om matchbilden och dess utseende?

Eric: Matchbilden ser väl ut som den senaste matchen då vi mötte varandra att vi är det bollförande laget och dom kontrar.

Hjalmar: Jag tror det blir en tuff match där Rig kommer vara det spelförande laget. Men som i tidigare möten så tror jag att det blir en väldigt jämn och sevärd match med mycket mål som kan gå åt vilket håll som helst.

Vem i laget tror ni kliver fram och levererar?

Eric: Tror alla spelare kommer att leverera precis som det har sett ut hela säsongen.
Men vi har såklart en växel till att lägga in

Hjalmar: Svårt att säga bara en person då jag tycker många i vårat lag är bra på att kliva fram i viktiga matcher men om jag skulle säga en så måste det vara Pugh som ofta är den som kliver fram när det behövs som mest.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: