
D-gruppen med Westergren: ”En grupp med flera yngre spelare”
Nästa grupp att djupdyka i är D-gruppen, en ren Stockholmsgrupp med lag som känner till varandra väl inför hösten.


Ett av lagen som kommer till spel är Älvsjö AIK där unge Malte Westergren får chansen att ge sin syn på gruppen. – Jag tror att vår grupp kommer vara en av de jämnare grupperna i år. Det verkar vara en grupp med flera yngre spelare så jag tror att det kommer vara mycket energisk innebandy som går fram och tillbaka vilket ska bli kul att se, säger Westergren.
Gruppen innehåller som sagt bara lag från Stockholm där det finns ett par som sticker ut åt respektive håll. – Jag ser två starka kandidater till förstaplatsen i vår grupp – Huddinge och Värmdö. De har varit starka tidigare år med yngre trupper så nu när 07-kullen blir äldst tror jag att de kommer att vara svårslagna. Jag tror att Hässelby, Järfälla Bele, Täby och vi såklart, kommer att tampas om de resterande topp 4 placeringarna. I botten tror jag att vi kommer att få se ett svagt Djurgården då det inte verkar ha någon riktig spets och såg svaga ut redan i fjol. Tyresö Trollbäcken tror jag också kommer hamna där. De är duktiga men då det är ett väldigt ungt lag tror jag att de kommer ha det svårt med tempot och storleken i andra lag i gruppen.
Just i D-gruppen så kanske man på förhand inte finner några guldkandidater, något som Westergren håller med om, men där han ser andra styrkor i gruppen istället. – Jag tror att det kommer vara lite lägre kvalitet i vår grupp jämfört med vissa andra grupper, då jag tror att de bästa spelarna är utspridda i flera lag, men jag tror även att vår grupp kommer vara jämnare resultatmässigt än de flesta grupperna och det ska bli kul att följa och spela under årets gång.
Som han är inne på ovan så har laget för avsikt att slåss om en topp fyra placering för att nå playoff. – Vi är en ung trupp med spelare så vi kommer behöva jobba extra mycket för att kunna tampas med de andra lagen, vilket kommer vara otroligt spännande. Vi har cupspel och JAS-spel som vi kommer ta otroligt seriöst och kämpa in i det sista för att ta en topp 4 placering. Vi vill såklart även utvecklas så mycket som möjligt som spelare och lag under året vilket jag definitivt tror att vi kommer uppnå.
Om du kikar i ert lag – vem tror du kan överraska och ha en fin utveckling? – Jag tror att Alvar Brodén kommer visa sig vara en av våra nyckelspelare. Jag tror att han kommer utvecklas mycket som spelare och bli bättre och bättre under årets gång. När han kommer igång gör han alltid bra matcher.
Poängkungen däremot tror han finnas i ett av topplagen, ett namn som levererat under flera säsonger. – Jag tror att det finns många som har chansen att bli poängkung, men om jag fick säga en spelare skulle jag säga Ture Järild i Värmdö då han gjorde mycket poäng redan förra året.
Om han skulle få chansen att önska och drömma, då hade han tagit en spelare hos Järfälla som spelare att ta in till befintlig trupp. – Jag skulle välja Sebastian Phillips i Järfälla Bele. Jag tror att hans teknik och blick för spelet hade passat in perfekt i vårt spel. Dessutom tror jag att han hade tillfört bra energi utanför plan och passat in i gruppen väldigt bra.
Om du skulle få möjligheten att ändra något med JAS, vad skulle det vara och varför? – Det här blir mitt första riktiga år i JAS och jag vill som de flesta andra spelare alltid ha jämna matcher. Jag upplever att det tidigare år inte alltid blivit så jämna matcher i JAS så man kanske kan se över någonting som påverkar detta.
Den här artikeln handlar om:





