Åtta killarna som får plats på Riksinnebandygymnasiet
Det står nu klart vilka killar som erbjudits plats på RIG inför säsongen 26/27. Totalt är det åtta killar som fått det glädjande beskedet där det drog ut på det ett par dagar, efter att ett par spelare valde att tacka nej. Nedan ser ni vilka spelare som till hösten gör flytten och fortsätter sin utveckling i Umeå.


Leo Lindbom, målvakt, Bergs
Love Erlandsson, back, Växjö
Edvin Lalander, back, Ekeby
Jakob Wikberg, center/back, Team Thorengruppen
Loke Nordling, center, Salem
Ludvig Sandblom Kullberg, center, Tyresö
Måns Kjäll Nilsson, forward, Pixbo
Viktor Eriksson, forward, Salem
Fakta: Så funkar Riksinnebandygymnasiet (RIG)
Riksinnebandygymnasiet i Umeå är en unik nationell utbildning för dig som siktar mot den absoluta världstoppen och en framtida landslagsplats. Målet är att utveckla hela individen – tekniskt, taktiskt, fysiskt, psykiskt och socialt – samtidigt som du får en fullvärdig gymnasieutbildning som förbereder för vidare högskolestudier.
Antagningsprocessen: Vägen till RIG
Att bli antagen till RIG är en selektiv process där endast 8 tjejer och 8 killar får plats varje år. Processen sker i flera steg i Umeå:
Ansökan: Sker mellan 1 september och 15 oktober. För att kallas till uttagning krävs inskickat meritvärde (betyg) och ett godkänt konditionstest (t.ex. Beep-test).
Steg 1 (v. 44): Fokus på innebandymässiga färdigheter för att identifiera de mest talangfulla spelarna.
Steg 2 (december): Cirka 30 spelare av varje kön kallas till djupgående tester av fysik, mental styrka och personliga egenskaper genom intervjuer.
Återträffen (april/maj): De 16 antagna eleverna träffas i Umeå för att lära känna varandra och skolan inför starten.
Träning och matchspel
Som elev på RIG lever du ett liv som påminner om en proffsatlet. Träningen är integrerad i skoldagen:
Hög träningsdos: Cirka 8 pass i veckan (lagträning, smågrupper, fys, teori och individuella pass).
Faciliteter: Träningen sker främst i Umeå Energi Arena och i skolans egna gym.
Klubbtillhörighet: Du tävlar för studieföreningen RIG Umeå IBF, som består enbart av RIG-elever. Du kan dock fortfarande representera ditt moderdistrikt i SDF-SM.
Skola och boende
Verksamheten är förlagd till Maja Beskowgymnasiet (Umeå Elitidrottsgymnasium).
Studier: Du väljer mellan fem olika gymnasieprogram. Skolan har ett omfattande stödsystem med allt från sjukgymnaster till studievägledare.
Boende: Eleverna bor på ett elevhem i stadsdelen Sofiehem, ca 2 km från skolan. Man har eget rum men delar gemensamma ytor. Lunch och mellanmål serveras på skolan.
Eget ansvar: Flytten till Umeå innebär ett stort ansvar. Du förväntas kunna sköta ditt eget hushåll, dina studier och din elitsatsning parallellt.
Viktigt att komma ihåg: Ansökan till själva gymnasieprogrammet i Umeå görs först efter att du blivit antagen till RIG. Du måste därför söka till gymnasiet i din hemkommun som vanligt utifall att du inte kommer in på RIG.
Läs mer från JAS-bloggen
Vände underläge mot serieledaren: ”Får ett momentum”
Viktig seger i toppskiktet: ”Turlig situation”
Sent mål fullbordade skräll: ”Ingen kan underskatta oss längre”
Den här artikeln handlar om:






