Sekunddrama gav avancemang: ”Var öppet köksvägen”

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Åtta lag i DJ-klassen kvalificerade sig för Innebandyfesten under fredagen. Sju lag såg även till att hålla drömmen vid liv och vinna sina matcher i ”playoff två”. Ett av dem var Onyx. 

Onyx som slutade på en fjärdeplats i F-gruppen, en grupp med få lag och matcher, där man fått använda tiden efter för att förbereda sig. 

– Jag skulle säga att vi har fokuserat på att spela ihop laget. Så att vi ger oss själva en bra förutsättning, säger Vilma Bjärengren till bloggen. 

Nu skulle man möta laget som slutade trea, nämligen Tullinge. Ett lag man hade mött två gånger i gruppspelet och som man hamnade tio poäng bakom. 

– Jag tror inte att de underskattade oss, men att de tänkte att de hade en fördel med tanke på att de har vunnit de andra matcherna. I det stora hela tror jag att vi var mer på hugget och verkligen ville vinna matchen. 

Vad pratade ni om inför? 

– Att det skulle bli en tuff match med ett jämn resultat. Vi skulle vara förberedda på en fysisk match med mycket känslor. 

Första perioden slutade 1-1 och efter den andra var det 2-1 till hemmalaget. En tight och målsnål historia. 

– Perioderna var mycket jämna som vi hade förväntat oss. Men trots resultatet så kände vi att vi var lite vassare. 

I den tredje så kunde Onyx kvittera två gånger om och med drygt 1,5 minut kvar så tog man en timeout. 

– Timeouten var mest till för att vi skulle få en chans att vila och sen kunna gå ut och stänga matchen. 

Med bara sekunder kvar så kunde Bjärengren själv få ett läge och göra 3-4 som avgjorde matchen . 

– Efter deras timeout går vi ner på folk och försöker bara fokusera på att avgöra matchen. Vi hade ett bra tryck och jag fick bollen bakom mål. Och såg att det var öppet köksvägen. 

I nästa match möter man Värmdö som förlorade chansen till en direktplats mot Tyresö. Lagen har ställs mot varandra i gruppen och möts nu igen. 

– Vi laddar om och fokuserar på  spela lika bra som vi gjorde mot Tullinge.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: