H2H med Österblom/Kirkis: ”Riktigt skicklig förstafemma”

Följ Innebandymagazinet på

Google news

E-gruppen innehöll enbart sju lag, med lag från södra Stockholm och Sörmland. Gruppen vanns av Tyresö före Värmdö, en grupp som kändes ganska svag i kvalité. Tyresös Nathalie Österblom och Värmdös Elma Kirkis säger såhär inför matchen. 

Gruppspelet avklarat. Vad tycker du om det ni presterat som lag?

Nathalie: Vi är väldigt nöjda med gruppspelet. Vi lyckades vinna gruppen trots att vi torskat två matcher, vilket visar att laget har varit stabilt över hela gruppspelet. Alla har bidragit och vi har verkligen spelat som ett lag.

Elma: Våra förutsättningar har sett lite olika ut under säsongen, men trots det är vi väldigt nöjda med vår prestation. Målsättningen var att komma topp två för att få dubbla chanser i kvalet, vilket vi också gjorde.

Playoff på schemat. Hur ska ni förbereda er inför matchen?

Nathalie: Inför playoff handlar det mest om att fortsätta på samma spår. Vi ska fokusera på vårt eget spel, hålla tempot uppe och vara noggranna i både försvar och anfall. Förberedelserna handlar nu om detaljer och att vara redo mentalt.

Elma: Vi har inga speciella förberedelser inför fredag. Alla vet att det är en väldigt viktig match och laddar upp under veckan helt enkelt. 

Ni har ju stött på varandra två gånger under gruppspelet. Vad ser ni för nycklar i matchen att få träff på?

Nathalie: Eftersom vi mött varandra två gånger redan tror jag att det kommer bli en tight match. De har en riktigt skicklig första femma. För oss handlar det om att spela disciplinerat och utnyttja vår jämnhet och bredd.

Elma: Som matcherna innan är det små tillfälligheter som avgör, och det kommer troligen bli likadant denna gången. 

Vem i laget tror ni kommer agera matchvinnare?

Nathalie: Vi har flera som kan kliva fram, men spelare som Mia och Iva Galic kan verkligen gå fram när det väl gäller och kan absolut bli matchvinnare

Elma: Det är väldigt svårt att säga. Vi har en otroligt bred trupp med många vinnarskallar. Alla kedjor kan vara med och avgöra.

Foto: Maglin Photo & Emeli Daun.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: