Liam Åström om gårdagens snackis och domarnas svar

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Gårdagens stora snackis i Svenska Superligan blev när AIK-stjärnan Liam Åström gjorde ett drömmål på frislag där han zorrade in 2-1 till AIK. Men precis mitt i målfirandet ändrade sig domarna och istället dömde bort målet och gav Åström 2+2 för vårdslöst spel med klubban. 

– Jag gör ett fullt regelrätt mål. Att en landslagsspelare försvarar på det sättet som Ramirez gör är skrattretande och att han får betalt för det också…Finns inget att säga ens, säger Åström om den uppmärksammade situationen. 

I samma ögonblick som Åström släpper iväg bollen träffar han Växjöspelaren Niklas Ramirez i ansiktet med sin klubba. Ramirez blir liggandes på planen ett tag och det uppstår blodvite. Enligt Åström är det Ramirez som orsakar att han träffas av klubban och därför borde målet ha godkänts. Ramirez kliver i samband med detta av matchen.  

– Domslutet är såklart felaktigt. De dömer mål från början, som det ska vara. För att sen från protesterna från Växjöbåset och blodet på golvet ändra sig och hitta en 2+2 på det. Otroligt är det!

Så istället för 2-1 till AIK fick Solnalaget spela boxplay och där passade Växjö istället på att göra 2-1 i matchen. Matchen fortsatte att vara jämn hela vägen till slutet och Växjö kunde ta alla tre poängen efter att ha vunnit med 4-3. Efter slutsignalen utbröt det sedan ett stort bråk mellan flera spelare i båda lagen och Åström och Ramirez hamnade i klinch med varandra igen.  

– Klassiskt gruff. Man puttar varandra och säger några väl valda. Inget mer en så. 

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Bråket ebbade sedan ut och de båda lagen gick och tackade varandra efter matchen och inga bestraffningar delades heller ut i samband med bråket. 

– Vi gör en jättebra match och ska vinna den trots domarens insats i den andra perioden och det är extremt surt med ännu en bra insats och inga tre poäng. Till nästa lördag hoppas jag att vi gör en usel match i Colorama arena men att vi kommer därifrån med tre poäng. Nu får det vara nog med hedersamma förluster.

Innebandymagazinet har varit i kontakt med Glenn Boström och Håkan Söderman, som dömde matchen, och de säger så här i ett gemensamt uttalande om situationen.

”Det vi bedömer efter i regelboken är om en situation är oaktsamt, vårdslöst, brutalt eller våldsamt (Vilket ger 2 minuter, 2+2, Lindrigt matchstraff eller sist grovt matchstraff). Bara för att beskriva situationen igår så gjorde vi bedömningen att Liams aktion var vårdslös då vi där och då upplevde att Ramirez var högre upp med huvudet. 

När vi sen såg det på play så ser vi att Ramirez täcker väldigt långt ner. Så hade vi fått göra om det så anser vi att det är ett oaktsamt spel från Liam som skulle resulterat i två minuter utvisning och inte 2+2, men målet hade oavsett underkänts.”

Boström och Söderman har också fått ta del av Åströms uttalande och de säger så här om det:

– Om Liam tror att vi skulle ändra ett domslut bara för att spelare klagar på resultatet så skulle vi inte få göra annat under matcherna. Anledningen till att vi ändrar på domslutet är för att vi vill vara säkra på att vi där och då uppfattar situationen rätt, då det går väldigt fort där ute och ska man döma bort ett mål så behöver vi vara så säkra som vi kan vara.

– Men efter att vi sett reprisen så kan vi konstatera att bedömningen vårdslöst inte håller då det stämmer att Ramirez täcker väldigt långt. Däremot så är Liam medveten om Ramirez handling och väljer trots det att fullfölja sitt avslut vilket resulterar i att hans klubba träffar Ramirez i ansiktet. Så en korrekt bedömning skulle nog ha varit oaktsamt spel från Åström vilket skulle ha resulterat i en 2 minuter utvisning men fortfarande ett bortdömt mål. 

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: