
Monstertalangen Patryk Wronka
Patryk Wronka är född 1995 och är gjuten i Polens förstafemma under VM. Det stannar dock inte där – han spelar även i Polens U18-landslag i ishockey och ska till Frankrike för en samling med dem direkt efter vistelsen i Schweiz.
– Jag gillar innebandy och det är riktigt roligt att få vara med här. För mig är det inte viktigt att vara bäst utan att det viktigaste är att slita hårt för laget.
Mot Norge gick det inte alls som planerat och man fick storstryk med 16–2.
– Vi satsade på att göra mål tidigt i matchen, men istället släppte vi in fyra och efter det kunde vi inte komma tillbaka.
– Nu blir det viktigt att fokusera på nästa match så att vi kan nå vårt mål. Vi vill komma nia igen, det vore en bra placering.
Lägg namnet Patryk Wronka på minnet. Tyvärr, för Polens del, verkar det som att ishockeyn går före på grund av de ekonomiska förutsättningarna.
Den här artikeln handlar om:






