Mästarlaget fick drömstart

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Drygt fem månader har passerat sedan bröderna Evensen, Jörgen Jonsson och tränaren Urban Nilsson jublade. Fjerdingby hade slagit Greåker med 11-8 i NM-finalen. Denna säsong inledde de med ett dubbla matcher under helgen och det slutade med två storsegrar – 12-4 mot Harstad och 12-3 mot Nor 92.

– Vi möter två nyuppflyttade lag och nivån är inte den allra bästa hos något av lagen. Vi hoppas att det blir bättre efterhand så att vi kan plocka två poäng även mot Fredrikstad i nästa match, säger Glen Evensen.

Evensen slog själv till hela fem gånger under helgen men låg i lä då Jörgen Jonsson nätade vid nio tillfällen. En annan svensk i måltagen var förre Ekängenspelaren Jesper Nilsson som gjorde tre mål när Sveiva slog Fredrikstad med 11-2.

Helgens resultat:
Fjerdingby-Nor 92 12-3
Fjerdingby-Harstad 12-4
Sveiva-Fredrikstad 11-2
Kverneland-Slevik 4-6
Greåker-Harstad 9-5
Gjelleråsen-Tunet 4-4
Sarpsborg-Sagene (måndag)

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: