Herrar division 3 (2008/09)

Gruppspel
Herrar division 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2008-09-27 14:00 0816130001 Strängnäs IBK - Järna SK 5 - 7 Christoffer Markovski, Aarre Hietanen Karinslundshallen
2008-09-27 14:15 0816130002 Telge SIBK - Turinge IBF Miners 3 - 2 Ivan Wahlström, Roger Borgs Västergård Arena
2008-09-27 15:00 0816130004 Onyx IBS - Trosa Edanö IBK 8 - 4 Roger Kristensen, Fredrik Strandlund Ramdalens Sportcenter
2008-09-28 14:45 0816130003 Södertälje IBK - Nyfors IK 5 - 8 Björn Landin, Mathias Lindvall Västergård Arena
2008-09-28 17:00 0816130005 Södertälje IBS - Flens IBF 13 - 3 Roger Borgs, Ivan Wahlström Västergård Arena
2008-10-04 09:30 0816130009 Nyfors IK - Telge SIBK 12 - 2 Roger Kristensen, Fredrik Strandlund Eskilstuna Sporthall
2008-10-04 14:00 0816130010 Turinge IBF Miners - Strängnäs IBK 6 - 11 Marko Maikkunen, Aarre Hietanen Björkestahallen
2008-10-04 14:30 0816130007 Flens IBF - Onyx IBS 4 - 11 Jouni Kekkonen, Marie Elisabeth Johansson Malmköpings Sporthall
2008-10-04 15:00 0816130006 Järna SK - Södertälje IBS 4 - 3 Ivan Wahlström, Roger Borgs Enehallen
2008-10-04 16:00 0816130008 Trosa Edanö IBK - Södertälje IBK 5 - 9 Björn Landin, Mathias Lindvall Hedebyhallen
2008-10-11 11:45 0816130014 Södertälje IBK - Flens IBF 3 - 8 Björn Landin, Mathias Lindvall Wasa Sporthall
2008-10-11 15:00 0816130011 Järna SK - Turinge IBF Miners 8 - 9 Roger Borgs, Ivan Wahlström Enehallen
2008-10-11 15:15 0816130012 Strängnäs IBK - Nyfors IK 8 - 1 Fredrik Ellneskog, Daniel Johansson Karinslundshallen
2008-10-11 18:30 0816130013 Telge SIBK - Trosa Edanö IBK 4 - 4 Marko Maikkunen, Aarre Hietanen Wasa Sporthall
2008-10-12 15:30 0816130015 Södertälje IBS - Onyx IBS 14 - 7 Petri Liefvergren, Jouni Kekkonen Västergård Arena
2008-10-18 13:00 0816130016 Telge SIBK - Järna SK 4 - 6 Roger Borgs, Ivan Wahlström Wasa Sporthall
2008-10-18 14:30 0816130020 Flens IBF - Trosa Edanö IBK 5 - 6 Fredrik Strandlund, Roger Kristensen Malmköpings Sporthall
2008-10-18 15:00 0816130018 Onyx IBS - Turinge IBF Miners 3 - 5 Björn Landin, Petri Liefvergren Ramdalens Sportcenter
2008-10-19 13:00 0816130017 Södertälje IBK - Strängnäs IBK 4 - 15 Marko Maikkunen, Aarre Hietanen Wasa Sporthall
2008-10-19 15:00 0816130019 Södertälje IBS - Nyfors IK 8 - 3 Petri Liefvergren, Jouni Kekkonen Västergård Arena
2008-10-25 11:15 0816130024 Turinge IBF Miners - Södertälje IBK 10 - 5 Aarre Hietanen, Marko Maikkunen Björkestahallen
2008-10-25 15:00 0816130021 Strängnäs IBK - Telge SIBK 6 - 5 Roger Kristensen, Fredrik Strandlund Thomas Arena
2008-10-25 15:00 0816130025 Järna SK - Flens IBF 10 - 7 Petri Liefvergren, Jouni Kekkonen Enehallen
2008-10-25 16:00 0816130022 Trosa Edanö IBK - Södertälje IBS 3 - 7 Roger Borgs, Ivan Wahlström Hedebyhallen
2008-10-26 17:45 0816130023 Nyfors IK - Onyx IBS 2 - 9 Petri Liefvergren, Marie Elisabeth Johansson Ellfolk Arena
2008-11-01 12:30 0816130030 Trosa Edanö IBK - Nyfors IK 5 - 3 Marie Elisabeth Johansson, Jouni Kekkonen Hedebyhallen
2008-11-01 14:30 0816130029 Flens IBF - Turinge IBF Miners 7 - 14 Fredrik Strandlund, Roger Kristensen Malmköpings Sporthall
2008-11-01 15:00 0816130027 Onyx IBS - Telge SIBK 7 - 7 Roger Borgs, Daniel Johansson Nyköpings Sporthall
2008-11-02 12:30 0816130026 Södertälje IBK - Järna SK 6 - 4 Marko Maikkunen, Aarre Hietanen Wasa Sporthall
2008-11-02 14:30 0816130028 Södertälje IBS - Strängnäs IBK 8 - 7 Fabian Fahimi, Jonas Nordqvist Västergård Arena
2008-11-07 20:15 0816130033 Nyfors IK - Flens IBF 7 - 4 Aarre Hietanen, Roger Borgs Vilsta Sporthall
2008-11-08 11:15 0816130034 Turinge IBF Miners - Södertälje IBS 7 - 7 Aarre Hietanen, Marko Maikkunen Björkestahallen
2008-11-08 11:30 0816130032 Telge SIBK - Södertälje IBK 5 - 7 Roger Borgs, Ivan Wahlström Wasa Sporthall
2008-11-08 15:00 0816130035 Järna SK - Trosa Edanö IBK 11 - 6 Björn Landin, Petri Liefvergren Enehallen
2008-11-08 15:30 0816130031 Strängnäs IBK - Onyx IBS 10 - 5 Marko Maikkunen, Aarre Hietanen Thomas Arena
2008-11-15 15:00 0816130036 Onyx IBS - Järna SK 10 - 8 Fredrik Strandlund, Roger Kristensen Ramdalens Sportcenter
2008-11-15 15:30 0816130038 Flens IBF - Telge SIBK 4 - 7 Petri Liefvergren, Björn Landin Malmköpings Sporthall
2008-11-15 15:45 0816130039 Trosa Edanö IBK - Strängnäs IBK 6 - 8 Daniel Johansson, Roger Borgs Hedebyhallen
2008-11-15 16:00 0816130040 Nyfors IK - Turinge IBF Miners 3 - 3 Aarre Hietanen, Marko Maikkunen Ellfolk Arena
2008-11-16 14:30 0816130037 Södertälje IBS - Södertälje IBK 10 - 5 Roger Borgs, Ivan Wahlström Västergård Arena
2008-11-29 11:15 0816130044 Turinge IBF Miners - Trosa Edanö IBK 7 - 3 Aarre Hietanen, Marko Maikkunen Björkestahallen
2008-11-29 13:00 0816130043 Södertälje IBK - Onyx IBS 8 - 9 Jouni Kekkonen, Mathias Lindvall Wasa Sporthall
2008-11-29 15:45 0816130041 Strängnäs IBK - Flens IBF 18 - 1 Daniel Johansson, Roger Borgs Thomas Arena
2008-11-30 15:00 0816130045 Järna SK - Nyfors IK 6 - 11 Fredrik Strandlund, Roger Kristensen Enehallen
2008-11-30 16:30 0816130042 Telge SIBK - Södertälje IBS 6 - 6 Petri Liefvergren, Jouni Kekkonen Wasa Sporthall
2008-12-06 11:15 0816130049 Turinge IBF Miners - Telge SIBK 11 - 2 Roger Kristensen, Fredrik Strandlund Björkestahallen
2008-12-06 14:30 0816130046 Flens IBF - Södertälje IBS 4 - 11 Roger Borgs, Ivan Wahlström Malmköpings Sporthall
2008-12-06 15:00 0816130050 Järna SK - Strängnäs IBK 9 - 12 Fredrik Strandlund, Roger Kristensen Enehallen
2008-12-06 16:15 0816130048 Nyfors IK - Södertälje IBK 6 - 7 Aarre Hietanen, Jouni Kekkonen Vilsta Sporthall
2008-12-07 14:00 0816130047 Trosa Edanö IBK - Onyx IBS 6 - 7 Roger Borgs, Ivan Wahlström Hedebyhallen
2008-12-20 15:00 0816130051 Strängnäs IBK - Turinge IBF Miners 7 - 8 Ivan Wahlström, Roger Borgs Thomas Arena
2008-12-20 15:00 0816130054 Onyx IBS - Flens IBF 8 - 4 Josef Cakici, Jouni Kekkonen Ramdalens Sportcenter
2008-12-21 12:30 0816130053 Södertälje IBK - Trosa Edanö IBK 8 - 5 Mathias Lindvall, Jouni Kekkonen Wasa Sporthall
2008-12-21 14:15 0816130055 Södertälje IBS - Järna SK 8 - 6 Marko Maikkunen, Petri Liefvergren Västergård Arena
2008-12-21 14:45 0816130052 Telge SIBK - Nyfors IK 6 - 6 Ivan Wahlström, Roger Borgs Wasa Sporthall
2009-01-10 11:15 0816130060 Turinge IBF Miners - Järna SK 18 - 6 Björn Landin, Mathias Lindvall Björkestahallen
2009-01-10 12:15 0816130056 Onyx IBS - Södertälje IBS 4 - 8 Fredrik Strandlund, Roger Kristensen Ramdalens Sportcenter
2009-01-10 14:30 0816130057 Flens IBF - Södertälje IBK 7 - 12 Ivan Wahlström, Jouni Kekkonen Malmköpings Sporthall
2009-01-10 16:15 0816130058 Trosa Edanö IBK - Telge SIBK 9 - 8 Roger Borgs, Mathias Lindvall Hedebyhallen
2009-01-10 16:15 0816130059 Nyfors IK - Strängnäs IBK 11 - 11 Marko Maikkunen, Aarre Hietanen Vilsta Sporthall
2009-01-17 11:15 0816130064 Turinge IBF Miners - Onyx IBS 12 - 2 Björn Landin, Mathias Lindvall Björkestahallen
2009-01-17 13:30 0816130062 Trosa Edanö IBK - Flens IBF 7 - 6 Sigge Maurer, Admir Brkic Hedebyhallen
2009-01-17 15:00 0816130065 Järna SK - Telge SIBK 6 - 10 Roger Kristensen, Fredrik Strandlund Enehallen
2009-01-17 15:15 0816130061 Strängnäs IBK - Södertälje IBK 10 - 6 Petri Liefvergren, Jouni Kekkonen Thomas Arena
2009-01-18 12:30 0816130063 Nyfors IK - Södertälje IBS 2 - 6 Roger Borgs, Ivan Wahlström Vilsta Sporthall
2009-01-24 13:00 0816130066 Telge SIBK - Strängnäs IBK 5 - 8 Ivan Wahlström, Roger Borgs Wasa Sporthall
2009-01-24 13:00 0816130068 Onyx IBS - Nyfors IK 3 - 3 Daniel Johansson, Jouni Kekkonen Ramdalens Sportcenter
2009-01-24 14:30 0816130070 Flens IBF - Järna SK 8 - 12 Fredrik Strandlund, Roger Kristensen Hammarvallen
2009-01-25 14:00 0816130067 Södertälje IBK - Turinge IBF Miners 6 - 5 Roger Borgs, Ivan Wahlström Wasa Sporthall
2009-01-25 14:30 0816130069 Södertälje IBS - Trosa Edanö IBK 9 - 1 Björn Landin, Mathias Lindvall Västergård Arena
2009-01-31 11:15 0816130074 Turinge IBF Miners - Flens IBF 15 - 8 Marie Elisabeth Johansson, Petri Liefvergren Björkestahallen
2009-01-31 13:00 0816130072 Telge SIBK - Onyx IBS 8 - 10 Björn Landin, Mathias Lindvall Västergård Arena
2009-01-31 15:00 0816130075 Järna SK - Södertälje IBK 10 - 10 Roger Borgs, Daniel Johansson Enehallen
2009-01-31 17:30 0816130073 Nyfors IK - Trosa Edanö IBK 11 - 8 Aarre Hietanen, Marko Maikkunen Ellfolk Arena
2009-02-01 14:45 0816130071 Strängnäs IBK - Södertälje IBS 4 - 5 Marko Maikkunen, Petri Liefvergren Thomas Arena
2009-02-14 12:15 0816130077 Onyx IBS - Strängnäs IBK 9 - 9 Marie Elisabeth Johansson, Petri Liefvergren Ramdalens Sportcenter
2009-02-14 14:30 0816130079 Flens IBF - Nyfors IK 8 - 21 Admir Brkic, Sigge Maurer Hammarvallen
2009-02-14 15:00 0816130080 Trosa Edanö IBK - Järna SK 10 - 10 Fredrik Strandlund, Roger Kristensen Hedebyhallen
2009-02-14 15:30 0816130076 Södertälje IBK - Telge SIBK 7 - 7 Ivan Wahlström, Mathias Lindvall Wasa Sporthall
2009-02-15 12:00 0816130078 Södertälje IBS - Turinge IBF Miners 13 - 3 Ulf Svensson, Patrik Jenderborn Wasa Sporthall
2009-02-21 11:15 0816130084 Turinge IBF Miners - Nyfors IK 8 - 4 Fredrik Strandlund, Roger Kristensen Björkestahallen
2009-02-21 12:45 0816130081 Strängnäs IBK - Trosa Edanö IBK 16 - 3 Roger Borgs, Daniel Johansson Thomas Arena
2009-02-21 15:00 0816130085 Järna SK - Onyx IBS 8 - 9 Petri Liefvergren, Marie Elisabeth Johansson Enehallen
2009-02-22 12:30 0816130082 Telge SIBK - Flens IBF 7 - 4 Roger Borgs, Daniel Johansson Wasa Sporthall
2009-02-22 14:45 0816130083 Södertälje IBK - Södertälje IBS 4 - 9 Roger Kristensen, Fredrik Strandlund Wasa Sporthall
2009-02-28 14:30 0816130088 Flens IBF - Strängnäs IBK 7 - 13 Björn Landin, Mathias Lindvall Hammarvallen
2009-02-28 15:00 0816130086 Onyx IBS - Södertälje IBK 12 - 6 Fredrik Strandlund, Roger Kristensen Ramdalens Sportcenter
2009-02-28 15:00 0816130089 Trosa Edanö IBK - Turinge IBF Miners 6 - 12 Petri Liefvergren, Marie Elisabeth Johansson Hedebyhallen
2009-02-28 16:15 0816130090 Nyfors IK - Järna SK 12 - 4 Aarre Hietanen, Marko Maikkunen Vilsta Sporthall
2009-03-01 12:00 0816130087 Södertälje IBS - Telge SIBK 9 - 9 Daniel Johansson, Roger Borgs Wasa Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Södertälje IBS 18 14 3 1 154-82 72 45
2. Strängnäs IBK 18 12 2 4 178-106 72 38
3. Turinge IBF Miners 18 12 2 4 155-104 51 38
4. Onyx IBS 18 10 3 5 133-126 7 33
5. Nyfors IK 18 7 4 7 126-111 15 25
6. Södertälje IBK 18 7 2 9 118-145 -27 23
7. Järna SK 18 6 2 10 135-158 -23 20
8. Telge SIBK 18 4 6 8 105-124 -19 18
9. Trosa Edanö IBK 18 4 2 12 97-149 -52 14
10. Flens IBF 18 1 0 17 99-195 -96 3
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis