Jon Hedlund om Champions Cup-kritiken: ”Det skaver lite”
Pixbomålvakten tycker att förändringarna är fel väg att gå – men menar samtidigt att de svenska klubbarna själva måste ta ansvar för situationen.

Kritiken mot Champions Cup har under sommarenen stundtals varit massiv.
Det började med att de svenska klubbarna först hotade med bojkott på grund av de ekonomiska villkoren, innan man till slut valde att anmäla sig. Kort därefter ändrade IFF förutsättningarna. Matcherna ska spelas över 3×15 minuter och matchtrupperna begränsas till 12+2 spelare – och det är dessa förändringar som ifrågasatts av både ledare och spelare från de deltagande lagen.
Röster har framförallt höjts från Storvreta-lägret i form av Gabriel Kohonen, Sakarias Ulriksson och Mattias Samuelsson.
Den massiva kritiken fick Pixbomålvakten Jon Hedlund att reagera. I en story på Instagram lade han ut följande text, följt av en så kallad facepalm-smiley:
”Spelare kritiserar det nya CC-formatet. Ett format framtvingat av deras egna klubbar på grund av deras ekonomiska problem. Ekonomiska problem som skapats av att man spenderat för mycket på spelarnas löner.”*
*Översatt till svenska av Innebandymagazinet.
När Innebandymagazinet ber den svenska landslagsmålvakten att utveckla det han menade så vill han först klargöra budskapet.
– Jag är inte helt nöjd med texten jag lade ut då jag förstår att den kan tolkas som kritik mot spelare och deras ersättningar och det är inte det jag i första hand är kritisk mot, säger Hedlund till Innebandymagazinet och fortsätter:
– Precis som de spelare, ledare och andra som uttalat sig så är jag kritisk till att CC spelas i 3×15 med mindre trupper. Det är inte värdigt en turnering som borde vara bland det finare vi har inom innebandyn. Det är inte heller schysst mot de spelare i lagen som sliter varje dag men inte får vara med i truppen. Där upplever jag att det finns stor samstämmighet bland spelare och ledare.
”Surt att se hur IFF genomför dessa förändringar för att möta de svenska klubbarnas krav”
Att kritik framförs mot IFF i detta är fullt rimligt, menar Hedlund. Det han däremot upplever som märkligt är att ingen pratar om att det i första hand var de svenska klubbarna som tvingade fram det nya formatet genom att hota med att dra sig ur om inte förändringar skedde, antingen av ersättningen från IFF eller av formatet.
– Förmodligen hade spelare och ledare inget att säga till om i dessa förhandlingar, vilket är ett problem i sig, men jag tycker det skaver lite att höra spelare och ledare rikta all kritik mot formatet och IFF utan att de egna klubbarnas ansvar i frågan nämns.
– När det gäller kopplingen till ekonomi och ersättningar så är det ju allmänt känt att de två klubbar som representerar Sverige på herrsidan har haft ekonomiska problem de senaste åren. Trots detta har man valt att fortsätta betala ut relativt höga ersättningar – i jämförelse med många andra SSL-klubbar – till spelartrupperna och istället spara på andra saker som damlag, arenor, anställningar på kanslier, etc. Förmodligen har man sparat på trupperna också, men det har uppenbarligen inte räckt för att ta sig ur de ekonomiska problemen. Utifrån ser det ut som man nu hittade ett sätt att spara på CC också, genom att tvinga fram förändringen av formatet.
Jon Hedlund har vid två tillfällen deltagit i Champions Cup med sitt Pixbo, senast för två år sedan när klubben tog hem vinsten både på herr- och damsidan.
– Från mitt perspektiv, i en klubb som har relativt blygsamma ersättningar och som för ett par år sedan spelade CC med både dam- och herrlag och klarade det ekonomiskt, är det surt att se hur IFF genomför dessa förändringar för att möta de svenska klubbarnas krav.
Har spelarna för höga löner i SSL?
– Det är upp till klubbarna att avgöra ersättningarna. Det beror på deras intäkter och ekonomiska situation. Spelarna har sällan insyn i klubbens ekonomi och kan inte ta ansvar för att budgeten ska gå ihop. Det är prioriteringar som måste göras i varje enskild klubb utifrån deras förutsättningar.
Oavsett varför klubbar går dåligt ekonomiskt – hur ser du på de ekonomiska förutsättningarna som ges för klubbarna att spela i CC, där det sällan handlar om en plusaffär?
– Det här är en svår fråga. Det är såklart synd att det inte finns mer pengar i innebandyn och att CC inte är en plusaffär för alla inblandade. Jag förstår att klubbarna söker sätt att få det ekonomiskt hållbart. Jag tror dock inte det är så enkelt som att säga att IFF ska betala mer ersättning. Vad jag förstår så är CC en förlustaffär för IFF också. IFF är inte någon ekonomisk gigant som FIFA utan har mindre resurser än de stora nationsförbunden.
– Men de här förutsättningarna har varit klara för alla på förhand, det är inga nyheter. Har man som klubb inte budgeterat på ett sätt som möjliggör deltagande i CC enligt gällande format så får man väl dra sig ur, inte kräva omedelbara förändringar av formatet. Där tycker jag att IFF borde ha stått upp för sporten på ett annat sätt.
– Sen kanske det är så att det i nuläget inte finns ekonomiska förutsättningar för att spela enligt det gamla formatet. Vi kanske måste hitta något annat, exempelvis enkelmöten, men det borde väl rimligtvis ske i mer långsiktiga förhandlingar och utan att vi kompromissar med innebandyns grunder.
Positiv till idén: ”Hellre det än nuvarande format”
Ett förslag som lyfts fram från olika håll är att spela Champions Cup i en och samma stad under ett visst antal dagar, något som Hedlund ställer sig positiv till.
– Om man får till det med ekonomisk hållbarhet, fulla trupper, full speltid – känns märkligt att behöva nämna fulla trupper och full speltid när vi pratar om CC – och rimlig belastning på spelarna så ser jag hellre det än nuvarande format.
I helgen fortsätter årets upplaga av turneringen. På herrsidan har Storvreta med sig en 2-1-ledning mot SPV inför returmötet på bortaplan, medan Falun förlorade första matchen hemma mot Nokian med 5-4.
På damsidan blev det dubbla svenska segrar. Kalmarsund utklassade finska ligaåttan Koovee på hemmaplan med 12-0 medan Thorengruppen slog EräViikingit borta med 2-1.
Den här artikeln handlar om:





