Skoghall vägrar ge upp – ska tillbaka till SSL

Två raka misslyckanden. Nu ska Skoghall göra om – och göra rätt.

Foto: Roland Osbeck

Skoghalls damer har stått på tröskeln till SSL – men fallit. För två år sedan var det bara ett mål som skilde laget från avancemang. I våras tog säsongen slut redan i grundserien, trots höga förväntningar och ett lagbygge som skulle räcka hela vägen.

Nu växlar klubben upp för att återta sin plats i högstaserien – en plats de bara haft en gång tidigare, säsongen 2019/20.

– Nej, målsättningen är inte ändrad. Sen behöver vi se till att vara jäkligt förberedda för att först och främst ta oss till kval – och därefter ta säsongen i mål. Vi gör en del förändringar nu som vi hoppas ger effekt både på kort och lång sikt, och som kan ändra vår träningskultur framöver. Vi har ingen annan ambition än att kämpa högt upp, säger huvudtränaren Markus Linryd till Värmlands Folkblad.

Fysik, kultur och kravställning

Skoghall gör nu en omstart där både träningens innehåll och gruppens kultur ses över. Den fysiska biten står i fokus.

– Det är såklart enklare att prata om, men svårare att identifiera i detalj. En sak är att vi behöver vara bättre fysiskt förberedda än vi varit tidigare, den grunden lägger vi nu. Tar vi ett par steg i de delarna kommer vi lättare orka spela den innebandy vi vill bedriva, vilket är ett lag med mycket aktivitet utan boll. Det blir superviktigt och vi tror oss ha hittat en bra plan för det.

Truppen har fått förstärkning i form av Clara Dagobert, som har rutin från SSL. Utöver henne hoppas Skoghall få in tre spelare till, samtidigt som stommen från fjolåret till stora delar är kvar.

– Jag tycker det finns spets i de namnen vi har, sen är det bara ett plus om vi kan få in ännu mer. Men viktigast är att det är rätt profil på nyförvärven, att de är beredda att träna hårt och har en egen ambition och driv att lyfta helheten. Sen ska vi skapa en miljö där vi kan utveckla spelarna under säsongen.

Motivation genom revanschlust

När seriedominanterna Partille och Växjö nu har tagit klivet upp till SSL, öppnas möjligheter i en allsvenska som ser jämnare ut än på länge. Samtidigt får Skoghall extra energi av att Värmlandskonkurrenten GS 86 också tagit steget upp – vilket bäddar för laddade derbyn.

Nu återstår det att se om tredje gången gillt blir verklighet för Skoghall. Misslyckande är inte längre ett alternativ – bara avancemang räknas.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: