Efter landslagsspel och tre SM-silver – nu är karriären över

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Hon har stått i landslaget, spelat SM-finaler och varit en profil i SSL. Nu väljer Jenny Axelsson att avsluta karriären.

Foto: Per Wiklund

Inför den gångna säsongen pekades hon ut som allsvenskans bästa värvning – etta på listan, med motiveringen att det var “en värvning som förändrar allt”. En landslagsmålvakt som “i särklass är seriens bästa” och en spelare som “ensam kan avgöra säsonger”. Ett år senare är allt över.

Efter en säsong där hon var med och tog Sundsvall till SSL-kval väljer nu Jenny Axelsson att lägga hjälmen på hyllan.

– Det var absolut inte att över en natt att jag kom på att ”det här vill jag inte göra”, utan jag växte som in i den tanken. Det var lite läskigt först, men till slut så börjar man ändå våga fundera på det. Och där ifrån så har det egentligen bara växt fram tills jag hamnade här, säger Axelsson till Sundsvalls Tidning.

Bakom sig lämnar hon en lång elitkarriär med elva säsonger i SSL, där hon representerade KAIS Mora och IBF Falun. På meritlistan finns tre SM-silver och två brons med Mora, samt ytterligare ett brons med Falun – och totalt tio landskamper.

– Först och främst är jag väldigt tacksam över allt jag har fått varit med om. Det är få förunnat att spela både i landslag och stå i Globen vid tre tillfällen. Det är många som inte får uppleva det, så att man är väldigt tacksam över det som har varit och för att kroppen har hållit så bra. Man är ganska stolt över sig själv ändå vad man har varit med om och vad man har gjort.

Därmed sätter hon punkt för en lång elitkarriär. Tack för showen, #88.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: