Attermos superform lyfter Katrineholm – utmanar om serieledningen

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Poängdrottningen Sara Attermo leder hela allsvenskan – och 38-åringen är långt ifrån klar.

Foto: AC.Kårhag

Efter tolv raka säsonger i SSL – och ett SM-guld med Täby som krona på verket – valde Sara Attermo att kliva ner ett steg och landa i allsvenskan med Katrineholm. Resultatet? Hon har gjort precis tvärtom mot vad många tror händer när en ikon trappar ner.

Hon har nämligen trampat gasen i botten.

38-åringen leder poängligan efter nio omgångar med 20 poäng, och ingen annan i serien har hunnit följa hennes tempo. Det är nästan så att man undrar vilket träningselixir hon använder – men Attermo själv har en enklare förklaring.

– Det beror på min briljans såklart, haha. Nämen om jag ska vara seriös så är min fysik och testresultat på samma nivå som när jag var som bäst tränad under tiden i SSL. Erfarenheten blir också större för varje år. Får jag vara skadefri så ska jag kunna leverera på samma nivå som en 25-åring. Det går att hålla sig i samma fysiska form även som 30+ massa år, tar mer tid bara. Så kraven på mig trots min aktningsvärda ålder ska vara samma som om jag hade varit en yngre person i sin ”prime”, säger Attermo till Innebandymagazinet med glimten i ögat.

Men även en serieledare i poängligan måste hålla koll över axeln. För där bakom jagar två spelare hon känner väldigt väl: hennes egna lagkamrater Patricia Forsell och Line Ceder – bara en respektive två poäng efter. Attermos strategi för att hålla dem på tryggt avstånd är dock… kreativ.

– Det är ju superenkelt ordnat. Bara att ta så långa byten så de andra aldrig hinner spela, haha.

I dag kan hon däremot behöva släppa lite mer istid till andrafemman. Katrineholm åker nämligen till Mariestad för att möta serieledande Lockerud – en riktig seriefinal där två poäng räcker för att ta över förstaplatsen.

– Det ska bli kul, är inte många gånger i din karriär som du får chans att spela seriefinal, är ju den typen av matcher också som är allra roligast att spela.

Trots en tuff silly season där flera spelare försvann och truppen blev tunnare än önskat, har receptet med mycket speltid på spetsspelarna burit frukt. Frågan är hur länge det kan hålla.

– Det är svårt att svara på hur länge vi orkar detta, men håller vi oss friska och skadefria kan det hålla hela vägen, men vi är ju såklart sårbara. En eller två skadade eller sjuka så är vi beroende av att någon som slutat kan göra en comeback eller att Linköping som vi samarbetar med inte har match samtidigt. Men något nyförvärv skulle såklart inte sitta fel.

Vad krävs då för att lämna Mariestad med tre poäng i handen?

– Att vi bromsar deras tempo, det kommer dom inte uppskatta då de ju rullar på en hel del folk. Att vi är noggranna i defensiven och vinner duellspelet. Men också hittar kontringar samt skapar ett tryck framåt så vi kan vila lite med boll offensivt.

Katrineholm må ha en tunn trupp – men med Attermo i den fysiska form hon är i, och med en poängproduktion som trotsar både logik och ålder, kan den här allsvenska seriefinalen mycket väl bli ännu ett kapitel i hennes redan långa succéroman.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: