Hattrick av skytteligaledaren Tilde Blömer – Dalen i tabelltopp
19-åriga Tilde Blömer har startat den allsvenska säsongen på ett strålande sätt. När Sundsvall kom på besök i Umeå Energi Arena så hjälpte hon sitt IBF Dalen att vinna med 7-4 genom att själv göra tre mål, plus en assist.
Två av målen kom genom fint samarbete med Linnea Berg. Just Blömer och Berg toppar norra Allsvenskans totala poängliga med 14 respektive 12 poäng. Tilde Blömer är också skyttedrottningen hittills med sina totalt nio fullträffar.
Se när hon fullbordade sitt hattrick i klippet ovan!

Detta var tredje raka vinsten för Dalen, som är serieledare efter sex spelade matcher. Då har de dock en match mer spelad än tabelltvåan RIG Umeå, som står på lika många (15) poäng. Just Dalen och RIG ska mötas 11 november.
För Sundsvall innebär det att de står kvar på sex poäng och att de är placerade under nedflyttningsstrecket.
– Vi startar matchen bra och tar ledningen och även om Dalen lyckas vända gör vi en bra första period spelmässigt. Tyvärr är vi sedan inte alls med i starten på andra utan gör några riktigt svaga minuter där Dalen kopplar grepp om matchen. Vi höjer oss i tredje och hämtar upp till 6–4 och gör ett försök i spel sex mot fem men släpper istället in 7–4, säger Sundsvalls tränare Oskar Lund till Innebandymagazinet.
Matchfakta: Dalen–Sundsvall 7–4 (2–1, 3–0, 2–3)
Period 1
07.04: 0–1 Maja Karlström (Amalie Tysland)
16.12: 1–1 Tilde Blömer (Linnea Berg)
18.34: 2–1 Tilde Blömer (Hanna Asplund)
Period 2
03.26: 3–1 Olivia Sjöberg (Tilde Blömer)
04.40: 4–1 Saga Ragnvaldsson (Ida Pettersson)
13.54: 5–1 Linnea Berg (Agnes Sundlöf)
Period 3
01.06: 6–1 Tilde Blömer (Linnea Berg)
07.51: 6–2 Stina Swedin (Amalie Tysland)
11.58: 6–3 Maja Karlström (Amalie Tysland)
14.46: 6–4 Amalie Tysland
18.51: 7–4 Saga Ragnvaldsson
Den här artikeln handlar om:






