Stjärnan uppges byta SSL-lag

Innebandymagazinets #ibsilly-bloggare, Mr. Silly, avslöjade i våras att bästa vännerna Emil Nilsen och Linus Holmgren övervägde att lämna Falun för ett utlandsäventyr i Schweiz. Senare under sommaren kom dock nya uppgifter som pekade på andra planer: Holmgren var på väg till IBK Dalen, medan Nilsen siktade på en återkomst till Jönköping. Enligt Mr. Silly försökte Dalen få över Holmgren redan till den pågående säsongen, medan Nilsen skulle fullfölja sitt kontrakt i Falun innan flytten blev aktuell.

Nu rapporterar Expressen att Emil Nilsen har beslutat sig för att inte utnyttja optionsåret i sitt kontrakt med Falun. Istället ser det ut att bli en återkomst till Jönköping.

– Det är ingenting som är klart där kan jag säga, säger Nilsen till tidningen, men han bekräftar att kontakten med Jönköping har funnits kvar:

– Klart att jag och Jönköping har haft en dialog sedan jag flyttade. Vi skiljdes på goda grunder. Det är många där som är bra vänner, och även i organisationen finns personer jag känner privat. När någon därifrån ringer handlar det inte alltid om innebandy. Vi har alltid haft kontakt, och jag har hört från dem.

Under sina år i Falun har Nilsen varit nära en plats i VM-truppen men blivit bortgallrad i de sista uttagningarna inför de tre senaste mästerskapen. Hans poängmässigt bästa säsong var 2018/19 i Jönköping, där han stod för imponerande 43 poäng i SSL.


Highlights: Mladá Boleslav-Pixbo 6-9 (final Champions Cup)

Oskar Weissbach finalens kung med åtta (!) poäng, fördelat på fyra mål och fyra assists.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: