söndagen den 20 januari 2019
 
 
 
Start
Ungdomsweekend
Nyheter
Resultat
PLAY
Matcher idag
PLUS
Coachen: SSL
Allsvenskan
Logga in | Sök
 
 
Tipsa oss!
Facebook Instagram Twitter Redaktion Kundtjänst Annonsera Jobba här  
Start / Övrigt
2013-10-19

Övrigt

Helgens hetaste matcher i Elit2an

Flera spännande drabbningar spelades i division 2 på både herr- och damsidan i helgen. Här listar vi 15 matcher vi kommer minnas!

DELA
TWEETA
KOMMENTERA


Ta reda på vilka division 2-bataljer som ligger närmast dig... 

annons


Division 2 herrar
1. Lördag 19/10, 14.00 (Skåne)
VV-84 SK Bjuv - Willands IBK 14-9
Första perioden
0-1 (03.29) Robert Andersson (Filip Olsson), 1-1 (05.11) Linus Andersson (Sebastian Jinnemo), 1-2 (05.46) Fredrik Persson (Alexander Ehnberg), 2-2 (09.14) Rasmus Andersson (Peter Vilkman), 3-2 (10.05) Jonas Petersén (Rasmus Andersson), 4-2 (14.18) Rasmus Andersson (Jonas Petersén), 5-2 (17.46) Rasmus Andersson (Rickard Andersson).
Andra perioden
6-2 (26.44) Philip Svensson (Filip Rolf), 6-3 (28.00) Fredrik Persson (Jimmy Malmgren), 7-3 (31.11) Rasmus Andersson (Peter Vilkman), 8-3 (33.21) Jonas Petersén (Rasmus Andersson), 9-3 (34.42) Peter Vilkman (Linus Andersson), 9-4 (36.04) Alexander Ehnberg (Jimmy Malmgren).
Tredje perioden
9-5 (40.27) Alexander Ehnberg, 10-5 (40.30) Johan Sjövall (Olof Månsson), 11-5 (41.41) Rasmus Andersson (Jonas Petersén), 12-5 (48.00) Linus Andersson (Jonas Petersén), 12-6 (50.08) Filip Olsson (Alexander Ehnberg), 12-7 (52.15) Jimmy Malmgren (Ola Persson), 13-7 (52.59) Christofer Sjöberg, 13-8 (54.52) Filip Olsson (Ola Persson), 14-8 (56.08) Jonas Petersén (Linus Andersson), 14-9 (59.19) Frederik Olsen (Filip Olsson).

2. Fredag 18/10, 20.00 (Stockholm)
Ingarö IF - Högalids IF 8-5
Första perioden
1-0 (02.33) Rasmus Andersson (Kim Kallio), 2-0 (03.38) Robin Brown (Rasmus Lundevall), 3-0 (05.24) Robin Brown (Oscar Malmstedt), 4-0 (16.58) Alexander Ulriksson (Billy Thelberg), 5-0 (17.11) Kim Kallio (Andréas Ylipukki), 5-1 (18.07) Mokos Kristoffer Wikman (Daniel Aleksander Girys).
Andra perioden
5-2 (38.30) Daniel Aleksander Girys, 6-2 (39.40) John Söderqvist (Rasmus Andersson).
Tredje perioden
6-3 (49.01) Erik Olason (Allan Erdman), 7-3 (51.26) Rasmus Lundevall (Robin Brown), 7-4 (58.14) Anders Viktor Rydell (Bill Vännman), 8-4 (59.22) Markus Norevik (Kim Kallio), 8-5 (59.52) (Anders Viktor Rydell).

3. Fredag 18/10, 19.15 (Halland)
Falkenbergs IBK - Halmstads IBK 2-6
Andra perioden
0-1 (31.48) , 1-1 (32.37) Daniel Gripestam (Jesper Larsson), 1-2 (35.13) Jonas Tarstad (Andreas Holmér).
Tredje perioden
1-3 (42.17) Nils Jadelind, 2-3 (43.08) Daniel Gripestam (Pierre Gustafsson), 2-4 (54.17) Nils Jadelind (Linus Mohlin), 2-5 (58.00) Mikael Gustavsson (Håkan Petersson), 2-6 (59.41) Nils Jadelind (Andreas Holmér).

4. Lördag 19/10, 16.00 (Västergötland)
Tranemo IBK - Sandareds IBS 7-5
Första perioden
0-1 (06.52) Niclas Skoglund, 0-2 (11.18) Christoffer Andersson (Adam Carlberg), 1-2 (12.51) Olof Andersson, 2-2 (17.17) Jonathan Nydén (Johan Magnusson), 2-3 (19.30) Jim Mosslund (Larsson Rikard Vestre).
Andra perioden
2-4 (20.32) David Lust (Niclas Skoglund), 3-4 (24.46) Viktor Aronsson, 3-5 (34.00) Fredrik Hagberg (Niclas Skoglund), 4-5 (35.18) Jonatan Odelberg (Viktor Aronsson), 5-5 (35.37) Jonatan Odelberg (Johan Magnusson).
Tredje perioden
6-5 (59.06) Peter Edvardsson (Viktor Aronsson), 7-5 (59.59) Peter Edvardsson (Johannes Hjertén).

5. Fredag 18/10, 19.00 (Västmanland)
Sala Silverstaden IBK - Per-Ols IBF 9-3
Första perioden
1-0 (03.42) Daniel Dalbjer (Mattias Kokkonen), 2-0 (06.33) Mattias Kokkonen (Mattias Sohlberg), 3-0 (08.05) Joakim Wallén (Mattias Kokkonen).
Andra perioden
3-1 (21.20) Jonas Sandberg (Daniel Snickars), 4-1 (34.48) Daniel Dalbjer (Tommy Johansson), 5-1 (35.26) Nicklas Dalbjer (Jonathan Nilsson), 6-1 (35.54) Daniel Dalbjer, 6-2 (36.33) Andreas Jansson (Andreas Karlsson).
Tredje perioden
7-2 (49.43) Joakim Wallén (Daniel Dalbjer), 7-3 (54.13) Gabriel Liljeqvist (Daniel Snickars), 8-3 (54.35) Marcus Collén (Nicklas Dalbjer), 9-3 (57.26) Joakim Wallén (Marcus Wiberg).

6. Fredag 18/10, 19.30 (Södermanland)
Nyfors IK - IFK Gnesta 3-3
Första perioden
0-1 (04.38) Jens Karlsson-Lindblom (Alexander Johansson), 1-1 (14.51) Joakim Alfredsen (Jimmy Eriksson).
Andra perioden
Inga mål.
Tredje perioden
2-1 (41.58) Jimmy Eriksson (Robert Bergstedt), 3-1 (48.11) Robert Bergstedt (Joakim Alfredsen), 3-2 (50.22) Jens Karlsson-Lindblom (Alexander Johansson), 3-3 (52.03) Alexander Johansson (Nicklas Rocklind), 4-3 (54.28) Lucas Sundin Cruickshank (Fredrik Bergkvist), 4-4 (57.20) Johan Karlsson (Daniel Johansson).
Sudden death: 5-4 (02.34) Jimmy Eriksson (Robert Bergstedt).

7. Fredag 18/8, 20.30 (Norrbotten)
Wibax Patriot IBK Piteå B - StiL Innebandy 7-8
Första perioden
1-0 (05.45) Marcus Renberg (Daniel Bergstedt), 1-1 (08.29) Joel Wadsten (Casper Olofsson), 1-2 (10.45) Casper Olofsson (Marcus Persson), 1-3 (15.57) Joel Wadsten (Fredrik Öhlin), 2-3 (19.37) Sebastian Bakkan (Samuel Långström).
Andra perioden
3-3 (21.32) Andreas Långström, 4-3 (25.41) Andreas Långström (Marcus Renberg), 4-4 (33.39) Martin Ramén (Christoffer Pettersson), 5-4 (39.00) Simon Franzén (Joakim Johansson).
Tredje perioden
6-4 (44.05) Daniel Bergstedt (Simon Franzén), 6-5 (49.25) Joel Wadsten (Marcus Persson), 6-6 (50.37) André Lindström (Martin Ramén), 6-7 (50.53) Casper Olofsson (Joel Wadsten), 6-8 (53.43) Johan Norberg (David Henningsson), 7-8 (58.59) Andreas Långström (Daniel Bergstedt).

8. Fredag 18/8, 19.45 (Småland)
Olofströms IBK - Ingelstad IBK 17-2
Första perioden
1-0 (10.49) Kristian Nilsson (Alexander Zoric), 1-1 (11.53) Tommy Regin (Daniel Blixt), 2-1 (14.29) Martin Berggren (Kristian Nilsson), 3-1 (16.01) Tobias Karlsson (Mattias Mikkonen), 4-1 (17.38) Markus Mikkonen (Mika Mikkonen), 5-1 (18.11) Martin Berggren (Mattias Mikkonen).
Andra perioden
6-1 (20.27) Robin Mourujärvi (Alexander Zoric), 7-1 (28.26) Martin Berggren (Kristian Nilsson), 7-2 (34.43) Ludwig Helge (Rasmus Wickell), 8-2 (38.16) Kristian Nilsson (Robin Mourujärvi).
Tredje perioden
9-2 (43.45) Mattias Mikkonen (Markus Mikkonen), 10-2 (45.06) Kristian Nilsson (Christoffer Evaldsson), 11-2 (49.25) Mattias Mikkonen (Markus Mikkonen), 12-2 (49.45) Jani Helenius (Christoffer Evaldsson), 13-2 (53.36) Kristian Nilsson (Alexander Zoric), 14-2 (54.32) Jani Pakkala (Mika Mikkonen), 15-2 (55.54) Markus Mikkonen (Kristian Nilsson), 16-2 (56.22) Mattias Mikkonen (Martin Berggren), 17-2 (56.41) Kristian Nilsson (Markus Mikkonen).

9. Söndag 20/10, 13.00 (Västerbotten)
Obbola IK - Nätra IBK
Första perioden
0-1 (14.06) Kristian Sjöberg (André Johansson), 1-1 (18.47) Jesper Sarri.
Andra perioden
1-2 (30.52) Robin Sjöberg (Klas Nordin), 1-3 (34.13) André Johansson (Björn Jansson), 2-3 (34.36) Pontus Lundqvist (Jesper Sarri), 2-4 (36.27) André Johansson (Björn Jansson), 3-4 (38.37) Johan Persson (Johan Svensson).
Tredje perioden
3-5 (48.46) Zebastian Vestin, 4-5 (51.15) Tomas Lybeck (Jesper Sarri), 5-5 (52.41) Tomas Lybeck, 6-5 (53.04) Johan Persson, 6-6 (57.19) Klas Nordin (Johannes Nyberg).

10. Lördag 19/10, 16.00 (Värmland)
Skoghalls IBF - Åmåls IBK 2-3
Första perioden
Inga mål.
Andra perioden
1-0 (24.40) Filip Andersson (Christoffer Nilsson), 1-1 (36.24) Andreas Jonsson.
Tredje perioden
1-2 (43.37) Jonas Andreasson (Pontus Nilsson), 2-2 (46.49) Edvin Andersson (Mattias Finnebråt), 2-3 (48.58) Andreas Jonsson (Kim Mäki).



Division 2 damer
1. Fredag 18/10, 20.15 (GUDH)
Hudik/Björkberg IBK - Söderhamns IBF 7-5
Första perioden
1-0 (02.09) Mathilda Gustavsson (Isabel Brink), 2-0 (09.25) Maja Tano, 2-1 (17.48) Clara Hedlund (Sandra Renström), 3-1 (18.11) Amanda Niclasson (Melina Sundström).
Andra perioden
3-2 (30.17) Julia Wahlund (Maria Boänges), 4-2 (39.54) Elin Lund Jonsson (Alma Sundwall).
Tredje perioden
4-3 (46.22) Maria Boänges (Julia Wahlund), 4-4 (50.27) Julia Wahlund (Maria Boänges), 5-4 (51.01) Melina Sundström (Amanda Niclasson), 6-4 (54.06) Isabel Brink (Mathilda Gustavsson), 7-4 (54.36) Josefin Nilsson, 7-5 (55.54) Maria Boänges.

2. Lördag 19/10, 15.00 (Södermanland)
Trosa Edanö IBK - Katrineholms IBF 15-2
Första perioden
1-0 (00.21) Maria Hellstrand (Pernilla Lövgren), 2-0 (04.29) Charlotta Ekstrand (Pernilla Lövgren), 3-0 (09.24) Charlotta Ekstrand (Sofia Mild), 4-0 (13.42) Amanda Tällö (Rebecca Markussen).
Andra perioden
5-0 (21.48) Sofia Mild (Charlotta Ekstrand), 6-0 (24.17) Charlotta Ekstrand (Maria Hellstrand), 7-0 (31.11) Sofia Mild (Annica Olsson), 8-0 (32.31) Stephanie Frögren Sjöström (Sofie Bjurström), 9-0 (34.25) Charlotta Ekstrand (Matilda Andersson), 10-0 (37.39) Anna Johansson (Ida Stålebring), 11-0 (37.50) Sarah Höglund (Ida Stålebring), 11-1 (38.51) Ellen Pettersson (Stina Karlsson).
Tredje perioden
12-1 (41.54) Sofia Mild (Pernilla Lövgren), 12-2 (45.50) Stina Karlsson (Sandra Eriksson), 13-2 (46.43) Annica Olsson (Rebecca Markussen), 14-2 (52.14) Charlotta Ekstrand (Rebecca Markussen), 15-2 (59.17) Annica Olsson (Sofie Bjurström).

3. Lördag 19/10, 15.45 (Stockholm)
Vallentuna IBK - Kungsängens IF 5-7
Första perioden
1-0 (05.33) Agnes Rosberg (Linda Jacobsson), 2-0 (13.29) Ida Nedin (Zandra Jakobsson), 3-0 (13.59) Madeleine Jäderlund (Linda Jacobsson).
Andra perioden
3-1 (23.05) Felicia Blomqvist, 3-2 (24.47) Linnéa Hedengran (Annie Åsberg), 4-2 (27.05) Linda Jacobsson, 4-3 (33.37) Felicia Blomqvist (Sandra Elofsson), 4-4 (37.23) Ronja Kämppi (Annie Åsberg), 4-5 (39.35) Ronja Kämppi.
Tredje perioden
4-6 (46.28) Ronja Kämppi (Annie Åsberg), 4-7 (49.23) Sara Hjortmar (Linda Othberg), 5-7 (51.36) Zandra Jakobsson (Lise Falgard).

4. Lördag 19/10, 16.00 (Västernorrland)
Klockarbergets BK - Brunflo FK 5-5
Första perioden
0-1 (19.15) Annika Ström (Emma Jacobsson).
Andra perioden
0-2 (21.38) Annika Ström (Sara Magnusson), 0-3 (22.51) Sara Magnusson (Annika Ström), 1-3 (28.28) Julia Magné (Caroline Gustafsson), 2-3 (30.08) Caroline Gustafsson (Julia Henriksson).
Tredje perioden
3-3 (48.10) Caroline Gustafsson (Julia Magné), 3-4 (51.31) Patricia Häreby (Maarit Kuhmunen), 4-4 (52.21) Josefin Höglund (Julia Henriksson), 4-5 (56.39) Malin Roos (Annika Ström), 5-5 (59.34) Julia Magné (Johanna Selin).
Sudden death: Inga mål.

5. Lördag 19/10, 14.00 (Skåne)
Kävlinge iBK - Åstorp/Kvidinge IBS 2-3
Första perioden
0-1 (07.27) Felicia Ekman (Cajsa Nilsson).
Andra perioden
0-2 (23.08) Johanna Andersson (Johanna Ejdelind).
Tredje perioden
0-3 (53.07) Anna Johansson (Matilda Kvist), 1-3 (55.01) Olivia Olsson (Jenny Friberg), 2-3 (59.58) Pernilla Asmundsson (Carolin Lindberg).


Se hit! Vi behöver din hjälp att lyfta division 2-innebandyn i Sverige!
Har du stenkoll på heta matcher kommande helger i divison 2 eller andra serier? Maila oss och tipsa om matchhjältar, prestationer, spelare, sviter, derbyklassiker, historiken bakom fajterna och allt annat som gör er serie, er match, ert lag eller era spelare så extra intressant för alla därute! Skicka oss även gärna bilder och filmklipp som vi har rätten att publicera.

Maila till: elit2an@innebandymagazinet.se


//Henrik Jansson

DELA
TWEETA
KOMMENTERA

Kommentera


LÄS MER
  Regionslutspelet: 24 lag har blivit 16
Övrigt  Lagen som möts i semifinal på söndagen - och citat från spelare. ...
  Inför helgens P16-SM: Östra regionslutspelet
Övrigt  Hela spelschemat - och så här tippar Innebandymagazinet hur det slutar....
  Inför helgens P16-SM: Västra regionslutspelet
Övrigt  Hela spelschemat - och så här tippar Innebandymagazinet hur det slutar....

PLUS



Sveriges 50 mest populära domare - distrikt för distrikt
PLUS Innebandymagazinets läsare har röstat fram sina favoritdomare 2018/19 - där alla...
 

Vi tippar: Regionslutspelet i P16-SM - grupp för grupp
PLUS 
Sveriges 24 bästa 02-lag samlas på fyra olika orter. Spåkulan avslöjar: Så här g...
 

77 spelare födda -03 som blir giftiga nästa SDF-SM
PLUS 
Nästa gång är det 03:ornas tur. Här är talangerna som kan bli stjärnor!...
 
Missa inte



77 spelare födda -03 som

blir giftiga i nästa SM
Notiser

Highlights: Göteborg-Örnsköldsvik 3-4 20:05
Highlights: IKSU-Västerås Rönnby 6-4 20:03
Highlights: Falun-Sirius 6-8 20:02
Highlights: Kalmarsund-Höllviken 8-3 19:17
Highlights: Karlstad-Pixbo Wallenstam 3-7 16:29
Stängs av i tre matcher efter tacklingen 13:48
Storvreta letar ersättare på backsidan 11:45
Storvretaspelaren förlänger kontraktet 10:29
Highlihgts: Runsten-Hagunda 5-12 08:34
Världsmästarna prisades på hemmaplan 12:04
Fler notiser

Senaste nytt

Regionslutspelet: 24 lag har blivit 16 21:55
Tre blytunga poäng för Sirius borta mot Falun 19:37
Betyg: Falun-Sirius 19:10
Betyg: Kalmarsund-Höllviken 18:30
TV: Kim Nilssons vackra assist med en hand 17:34
TV: Åbys galna vändning mot Visby - från 2-7 till 8-7 16:44
Örebros skadade nyförvärv närmar sig comeback 16:03
Fler artiklar

MER FRÅN STARTSIDAN

Regionslutspelet


24 lag har blivit 16: ”Vi har en fördel”


P16-SM Lagen som möts i semifinal på söndagen - och citat från spelarna

Falun-Sirius 6-8


Tre blytunga poäng för Sirius: ”Det var dags att vinna”


SSL herr Uppsalalaget vände ett tremålsunderläge i tredje perioden

SSL: Omgång 22

Häng med i samtliga matcher och resultat från superligans 22:a omgång


Åby-Visby 8-7 SD


TV: Åbys galna vändning mot Visby - från 2-7 till 8-7


Allsvenskan herr Visby ledde med fem mål innan Åby vände i tredje perioden

Norra: Omgång 14

Häng med i samtliga matcher och resultat från allsvenskans 14:e omgång



Södra: Omgång 14

Häng med i samtliga matcher och resultat från allsvenskans 14:e omgång



Karlstad-Pixbo 3-7


TV: Emma Stenberg tvåmålsskytt när Pixbo bröt sviten


SSL dam Pixbo Wallenstam lyckades bryta sviten på tre raka förluster

SSL: Omgång 16

Häng med i samtliga matcher och resultat från superligans 16:e omgång



SSL dam


19-åringen utvecklas i världens bästa lag


SSL dam Sandra Svärd om tiden i sitt nya lag och målsättningen framåt

Allsvenskan herr


”Tränarbytet blev en väckarklocka för oss”


Allsvenskan södra Visby gästar Åby, en viktig match i jakten på SSL-kval

SSL herr


Forwarden lämnar efter säsongen


SSL herr Nästa klubb för säsongen 2019/20 är redan klar för Alessandro Agus
  Nyförvärven vill producera mer i Kalmarsund

Kevin Haglund och Filip Stjernberg i fokus inför matchen mot Höllviken
 
PLUS

Sveriges 50 mest populära domare - distrikt för distrikt
Vi tippar: Regionslutspelet i P16-SM - grupp för grupp
Topp 50: Juniorallsvenskans bästa poängmakare
Tippar våren: Så slutar Allsvenskan norra och södra
77 spelare födda -03 som blir giftiga nästa SDF-SM
Spåkulan: Så slutar alla fyra allsvenskor
Topp 100: Bästa poängmakarna i Dam3an
Topp 100: Bästa poängmakarna i Herr5an
Tippar våren: Så slutar alla Herr1an-tabeller
Topp 100: Bästa poängmakarna i Dam2an

Fler PLUS-artiklar


NYTT MANAGERSPEL
Världens största managerspel för innebandy.

1. Ta ut ditt lag (5 utespelare + 1 målvakt)

2. Tävla mot andra om SM-finalbiljetter!

Välj spel:
Superligan
Allsvenskan





Just nu pÅ PLAY
 
 




SENASTE KLIPP


TV: Kim Nilssons vackra assist med en hand
2019-01-19
  TV: Åbys galna vändning mot Visby - från 2-7 till 8-7
2019-01-19

  TV: Emma Stenberg tvåmålsskytt när Pixbo bröt sviten
2019-01-19

  TV: Utökar ledningen - med hjälp av riktigt läcker passning
2019-01-19

  TV: Avgör för bortalaget - och bjuder på målgest
2019-01-18

Till Innebandymagazinet PLAY

MEST LÄST IDAG

PLUS-EXKLUSIVT


SSL herr-guiden 2018/19
PLUS Allt du behöver veta inför säsongen!

FACEBOOK


Hetaste nyheterna
 
TWITTER


Det senaste snacket

PLUS-EXKLUSIVT


Nytt managerspel för innebandy - skapa ditt lag!
PLUS Tävla mot polarna med ditt Dream Team

annons


TRÄNING


Bli en bättre spelare!
Här är de senaste träningstipsen

#ibsilly 2018


Superligan herr
 
#ibsilly 2018


Superligan dam

PLUS-EXKLUSIVT


SSL dam-guiden 2018/19
PLUS Allt du behöver veta inför säsongen!



 
Start
Resultat
Nyheter
Notiser
PLAY
Matcher idag
Bloggar
Länkar
PLUS
Logga in | Sök
 
 
Tipsa oss!
Facebook Instagram Twitter Redaktion Kundtjänst Annonsera