fredagen den 23 augusti 2019
 
 
 
Start
Nyheter
#ibsilly
Resultat
PLAY
Matcher idag
PLUS
Coachen: SSL
Allsvenskan
Logga in | Sök
 
 
Tipsa oss!
Facebook Instagram Twitter Redaktion Kundtjänst Annonsera Jobba här  
Start / Internationellt
2015-08-16

Internationellt

Alla svenskresultat i Czech Open

Den årliga försäsongsturneringen Czech Open i Prag har dragit igång. Här får du full koll på hur samtliga svenska lag presterar under turneringen.

DELA
TWEETA
KOMMENTERA


Unge Albin Thurén har imponerat i Pixbo-tröjan under veckan.  Foto: Per Wiklund

annons


Herrar, A
Torsdag
Växjö - UHC Grünenmatt Sumiswald, 3-6
Warberg - itelligence Bulldogs Brno (Tjeckien) 2-2
Dalen - Wiler-Ersigen (Schweiz) 2-2
UHC Thun (Schweiz) - Pixbo Wallenstam 1-1
Technology Florbal (Tjeckien) - Växjö 1-2
Florbal Chodov (Tjeckien) - Warberg (S) 8-5
FbŠ Bohemians (Tjeckien) - Dalen 1-6
Pixbo Wallenstam - Tatran Omlux Střešovice (Tjeckien) 4-2

Fredag
Växjö - Tapanilan Erä (Finland) 3-3
Warberg - Florball Köniz (Schweiz) 1-1
Dalen - 1. SC Vítkovice Oxdog (Tjeckien) 1-0
St. Gallen (Schweiz) - Pixbo Wallenstam 0-6
Växjö - Warberg 2-3 (16-delsfinal)
Dalen - Pixbo Wallenstam 1-5
Warberg - 1. SC Vítkovice Oxdog (Tjeckien) 5-2 (8-delsfinal)
Wiler-Ersigen (Schweiz) - Pixbo Wallenstam 2-4
Dalen - Tatran Omlux Střešovice (Tjeckien) 4-1

Lördag
Warberg - Technology Florbal MB (Tjeckien) 4-5 (kvartsfinal)
FbŠ Bohemians (Tjeckien) - Pixbo Wallenstam 2-11 (kvartsfinal)
Tapanilan Erä (Finland) - Dalen 7-9 (kvartsfinal)
Dalen - Pixbo Wallenstam 4-7 (semifinal)

Söndag
Floorball Köniz (Schweiz) - Pixbo Wallenstam 4-9 (final)


Herrar, B
Torsdag
RIG Umeå - Floorball Thurgau (Schweiz) 2-3
FBC Česká Lípa (Tjeckien) - RIG Umeå 2-3

Fredag
RIG Umeå - ACEMA Sparta Praha (Tjeckien) 4-2
RIG Umeå - Sokol Pardubice (Tjeckien) 1-4
RIG Umeå - AD Astra Sarnen (Schweiz) 3-4

Lördag
FBC Liberec - RIG Umeå 1-2 (kvartsfinal)
20.00: RIG Umeå - Sokol Pardubice (Tjeckien) (semifinal)


Herrar, open
Torsdag
Sokol Pardubice B (Tjeckien) - IK Stanstad 2-2
FBC Štíři České Budějovice (Tjeckien) - Guldhedens IK 4-1
Rotebro IBK ungdom - Florbal Neratovice (Tjeckien) 9-2
FA MB Tullamore Dew (Tjeckien) - Rotebro IBK ungdom 5-8
Sokol Brno I EMKOCase Gullivers (Tjeckien) - IBF Ludvika 1-2
Team NordicBet (Finland) - Hallandsgatan iB 1-6
Hallandsgatan IB - 2.MVIL Ostrava (Tjeckien) 2-0
IK Stanstad - AFL.CZ All Stars (Tjeckien) 11-0
Guldhedens IK - SCC Semily (Tjeckien) 8-3
IBF Ludvika - 1. FBK Rožnov p/R (Tjeckien) 2-2

Fredag
Rotebro IBK ungdom - 1. UC Oker Joker Braunschweig (Tyskland) 7-0
FbK Kobylisy (Tjeckien) - IBF Ludvika 1-3
FbK Olymp Praha (Tjeckien) - IK Stanstad 1-4
FBC Plzeň (Tjeckien) - Hallandsgatan IB 3-3
Guldhedens IK - Prague Vikings (Tjeckien) 2-3
Guldhedens IK - Grand-Saconnex UHC (Schweiz) 6-1

Lördag
Guldhedens IK - FbC Sokol Rokycany (Tjeckien) 0-1 (64-delsfinal)
Oslo Allstars (Norge) - IBF Ludvika 9-1 (32-delsfinal)
ULKS Olimpia (Polen) - Rotebro IBK ungdom 3-6 (32-delsfinal)
FBC 11 Trnava (Slovakien) - Hallandsgatan IB 0-4 (32-delsfinal)
FBC Start98 (Tjeckien) - IK Stanstad 4-1 (32-delsfinal)
FBC Start98 by JER53Y (Tjeckien) - Hallandsgatan IB 0-4 (16-delsfinal)
Rotebro IBK ungdom - FB Topgrandma (Finland) 1-4 (16-delsfinal)
Las Plantas (Tjeckien) - Hallandsgatan IB 3-2 (8-delsfinal)


Herrjuniorer
Torsdag
Tatran Omlux Střešovice (Tjeckien) - KAIS Mora UIF 3-2
Sokol Pardubice (Tjeckien) - Hagfors IBS Röd 5-1
Hagfros IBS Svart - Florbal Ústí (Tjeckien) 1-1
KAIS Mora UIF - FbC Panthers (Tjeckien) 3-3
Hagfors IBS Röd - ACEMA Sparta Praha (Tjeckien) 2-4
FBŠ Slavia Plzeň (Tjeckien) - Hagfors IBS Svart 1-5

Fredag
FC Bučis Team (Tjeckien) - KAIS Mora UIF 5-5
Hagfors IBS Svart - FB Hurrican Karlovy Vary (Tjeckien) 6-0
Florbal Chodov (Tjeckien) - Hagfors IBS Röd 5-0
FB Hurrican Karlovy Vary (Tjeckien) - Hagfors IBS Röd 3-2 (16-delsfinal)
Tatran Střešovice (Tjeckien) - Hagfors IBS Black 2-4 (16-delsfinal)

Lördag
KAIS Mora UIF - Bystroň Group Ostrava (Tjeckien) 2-8 (16-delsfinal)
Wizards DDM Praha 10 (Tjeckien) - Hagfors IBS Black 0-3 (8-delsfinal)
Technology Florbal MB (Tjeckien) - Hagfors IBS Black 3-2 (kvartsfinal)


Damer, A
Torsdag
Florbal Chodov (Tjeckien) - RIG Umeå 1-0
Red Ants (Schweiz) - Dalen 1-1
Bohemians (Tjeckien) - IBF Dalen 1-0
Svevia (I) - Pixbo Wallenstam 1-5
Dalen - 1. SC Vítkovice Oxdog (Tjeckien) 4-3
RIG Umeå - Wizards Bern Burgdorf (Schweiz) 2-1
Pixbo Wallenstam - Herbadent Praha (Tjeckien) 4-1
IBF Dalen - Slovensko (Slovakien) 2-4

Fredag
Tjeckien U19 - Dalen 0-3
RIG Umeå IBF - Sokol Židenice 2-2
IBF Dalen - SB Pro (Finland) 0-4
HUKU (Finland) - Pixbo Wallenstam 0-9
IBK Dalen - Florbal Chodov (Tjeckien) 0-1
1. SC Vítkovice Oxdog (Tjeckien) - RIG Umeå 5-1
Sveiva (Norge) - IBF Dalen 2-1
Pixbo Wallenstam - SB Pro (Finland) 3-2
IBK Dalen - RIG Umeå 1-1
Pixbo Wallenstam IBK - Slovensko (Slovakien) 8-4

Lördag
Sveiva (Norge) - Pixbo Wallenstam 1-7 (kvartsfinal)
Dalen - Herbadent Praha 11 SJM (Tjeckien) 1-2 (kvartsfinal)
Herbadent Praha 11 SJM (Tjeckien) - Pixbo Wallenstam 2-8 (semifinal)

Söndag
Pixbo Wallenstam - SB Pro (Finland) 3-4 (final)


Damer, B
Torsdag
Backa United - Elite Praha (Tjeckien) 1-8
Ostrava (Tjeckien) - KAIS Mora UIF 1-2
Hagfors U - 1.AC Uherský Brod 7-0
Sokol Proxisky Pardubice (Tjeckien) - Lesjöfors/Filipstad IBK 1-4
KAIS Mora U - SKV (Tjeckien) 2-0
Ovocné Báze (Tjeckien) - Hagfors U 0-2
Lesjöfors/Filipstad IBK - Bulldogs Brno B (Tjeckien) 12-0

Fredag
FbK Wildcats Praha (Tjeckien) - Hagfors U 0-4
Viska Viis Pluss (Estland) - Backa United 6-1
KAIS Mora UIF - FBŠ Jihlava (Tjeckien) 1-0
SK Jihlava (Tjeckien) - Lesjöfors/Filipstad IBK 5-0
Borovnica (Slovakien) - Backa United 2-1 (64-delsfinal)
florbaloveturnaje.cz TEAM angels (Tjeckien) - Lesjöfors/Filipstad IBK 2-3

Lördag
Fbš Teiwaz Hranice (Tjeckien) - Hagfors IF Ungdom 0-1 (16-delsfinal)
Lesjöfors/Filipstad IBK - KAIS Mora UIF 2-6 (16-delsfinal)
1. SC Vítkovice Oxdog (Tjeckien) - Hagfors IF Ungdom 3-4 (8-delsfinal)
Hot Chilis Rümlang-Regensdorf (Schweiz) - KAIS Mora UIF 4-1 (8-delsfinal)
Hagfors IF Ungdom - Hot Chilis Rümlang-Regensdorf (Schweiz) 1-0 (kvartsfinal)

Söndag
Hagfors IF Ungdom - Tatran Omlux Střešovice (Tjeckien) 3-1 (final)


//Innebandymagazinet

DELA
TWEETA
KOMMENTERA

Kommentera


LÄS MER
  Dalen-målvakten glänste i internationell försäsongscup
Internationellt  Två vinster och en förlust för Dalen i Bohemia Trophy....
  TV: Czech Opens märkligaste mål?
Internationellt  Se när Pixbo Wallenstam via Andreas Stefansson gör ett av Czech Opens märkligast...
  Poängligan från open- och proklasserna - herr
Internationellt  Här är svenska herrarna som blev poängbäst i open- och pro-klassen under Czech O...

PLUS



Finska backgeneralen ska stärka Linköpings defensiv
PLUS Han ses som ersättaren till storstjärnan Anton Karlsson. Möt Linköpings nyförvär...
 

Analysen: Så ska Sverige ta tillbaka VM-guldet
PLUS 
Sverige är trötta på att förlora mot Finland, något herrlandslaget nu gjort i tv...
 

Flera nya ansikten i finska landslaget
PLUS 
SPV-forward gjorde poäng direkt i sin landslagsdebut. ...
 
Missa inte



#ibsilly-bloggen 2019

Övergångar och rykten
#ibsilly-bloggen

Hon är Malmös tionde nyförvärv 11:41
Poängstark forward flyttar hem från Schweiz 08:56
SSL-backen ännu klubblös 09:26
Inget beslut taget av Mika Kohonen 13:36
Landslagsmeriterade målvakten bekräftar intresse 08:39
Fler inlägg

Notiser

Highlights: SK Pārgauja-Växjö 2-12 11:44
Världens bästa straffar 10:32
Highlights: Växjö Vipers-UHC Ulster 4-4 08:59
Mullsjös nyförvärv stekhet 08:20
Klart: Kvalhjälten klar för spel i Norge 09:21
Rutinerad allsvensk spelare till Hovslätt 16:57
Dubbla segrar för FBC Lerum 16:44
En av Sveriges bästa poängmakare till Falun 13:59
Wibax Piteå värvar från gamla Stan 10:44
400 såg Karlstad dominera totalt 08:59
Fler notiser

Senaste nytt

Karlstads värvningsbomb - kan få in tidigare Schweizproffset 12:37
Så spelas alla försäsongsmatcher i SSL Dam! 11:26
Så spelas alla försäsongsmatcher i SSL Herr! 11:24
Förbundskaptenens tankar om U19-truppen till Finnkampen 11:04
Extra: U19-herrarnas trupp till Finnkampen 10:16
Highlights: Mullsjö-Lidköping 8-6 08:59
25 juniorer som tippas slå igenom i Örebro 07:30
Fler artiklar

MER FRÅN STARTSIDAN

Extra - U19-landslaget


Här är U19-truppen till Finnkampen


U19-landslaget Samtliga spelare som får chansen av förbundskaptenen
  ”Är inte något revanschläge för oss”

Förlängde avtalet förra veckan - här är Markus Puskalas tankar om Finnkampen
JUNIORSPECIAL 2019/20


25 juniorer som tippas slå igenom i Örebro


PLUS ✔ ”Multitalang - imponerar i flera sporter” ✔ ”Gudabenådad tekniker”

Försäsong


Han har den svåraste uppgiften i hela SSL


SSL Täbys nya tränare Christian Mattsson om utmaningarna som väntar

#ibsilly-nytt


Karlstad förstärker med allsvensk back


SSL dam Igår gjorde Karlstad IBF klart med säsongens fjärde nyförvärv
  En av SSL:s bästa värvningar om första tiden i MAIS

Jan Zaugg berättar om sin första tid i Sverige och sitt målfyrverkeri igår
Extra


Regerande svenska mästarna drar sig ur


JAS Regerande JAS-mästarna tvingas att dra sig ur JAS kommande säsong

Extra


Med sikte på VM 2020 - U19-truppen


U19 dam Idag släppte Camilla Granelid säsongens första U19-trupp på damsidan
  Mental träning ska hjälpa Sverige klara pressen

Det kommer ingå en hel del mental träning när U19-damerna träffas i september
Latvian Open


Linköping föll i första matchen mot Oilers


Cup Linköpings tränare Johan Astbrant förklarar vad som gick fel
  Växjötalangen öser in mål på försäsongen

Igår stod 19-åriga Samuel Folkesson Algman för 50% av Växjös målproduktion
 
PLUS

25 juniorer som tippas slå igenom i Örebro
25 juniorer som tippas slå igenom i Värmland
25 juniorer som tippas slå igenom i Halland
25 juniorer som tippas slå igenom i Uppland
25 juniorer som tippas slå igenom i Västernorrland
De största profilerna som lämnar SSL dam
25 juniorer som tippas slå igenom i Gästrikland
7 Anledningar till att Storvreta försvarar SM-guldet
25 juniorer som tippas slå igenom i Dalarna
25 juniorer som tippas slå igenom i Skåne

Fler PLUS-artiklar


Just nu pÅ PLAY
 
 




SENASTE KLIPP


TV: Supertalangens dubbla finalmål
2019-08-21
  TV: 17-åringen debuterade i Storvretas SSL-lag
2019-08-19

  Så gick det för alla lag i Novab JAS Cup
2019-08-19

  Highlights: Mullsjö-Storvreta 3-3
2019-08-19

  Succéstart för den förre RIG-spelaren i Falun
2019-08-16

Till Innebandymagazinet PLAY




MEST LÄST IDAG
  SSL herr

Så spelas alla försäsongsmatcher i SSL Herr!
  SSL dam

Så spelas alla försäsongsmatcher i SSL Dam!
  Landslaget

Extra: U19-herrarnas trupp till Finnkampen
  PLUS

25 juniorer som tippas slå igenom i Örebro
  SSL herr

Highlights: Mullsjö-Lidköping 8-6

PLUS-EXKLUSIVT


SSL herr-guiden 2018/19
PLUS Allt du behöver veta inför säsongen!

FACEBOOK


Hetaste nyheterna
 
TWITTER


Det senaste snacket

PLUS-EXKLUSIVT


Nytt managerspel för innebandy - skapa ditt lag!
PLUS Tävla mot polarna med ditt Dream Team

annons


TRÄNING


Bli en bättre spelare!
Här är de senaste träningstipsen

#ibsilly 2018


Superligan herr
 
#ibsilly 2018


Superligan dam

PLUS-EXKLUSIVT


SSL dam-guiden 2018/19
PLUS Allt du behöver veta inför säsongen!



 
Start
Resultat
Nyheter
Notiser
PLAY
Matcher idag
Bloggar
Länkar
PLUS
Logga in | Sök
 
 
Tipsa oss!
Facebook Instagram Twitter Redaktion Kundtjänst Annonsera