Viktor Klintsten och Patrik Jansson - precis som det såg ut i förra VM-turneringen. Då fick AIK-målvakten förtroendet, nu siktar Klintsten på förstaplatsen. Foto: SIBF
2012-08-10
Klintsten tillbaka för att leverera
I VM 2010 fick han inte förtroendet i slutspelet och sedan dess har hans landslagsnärvaro inte varit hög. Men till veckans läger i Karlstad återfinns målvakten Viktor Klintsten i truppen och nu gäller det att visa vad han går för. - Absolut, det är jätteviktigt, säger Viktor Klintsten till Innebandymagazinet.se.
Det svenska herrlandslaget är halvvägs igenom veckans läger som är en del i förberedelserna inför VM i december. Tillbaka i truppen är Storvretamålvakten Viktor Klintsten som ser sin chans att visa framfötterna. - Det är otroligt viktigt för mig. Jag har kört tre träningar med Storvreta och känner mig i form, lite ringrostig men det är ju alla här. Mina intryck av det här lägret hittills är bara positiva. Vi har hårda, intensiva träningar och mycket teori.
Vilka som kommer att ta VM-platserna på målvaktssidan känns långt ifrån givet men en som har varit med länge är AIK-keepern Patrik Jansson, som Klintsten inte vill se som en konkurrent. - Det känns bra med Patrik vid min sida. Vi är ganska lika i spelstilen så det fungerar bra.
Lägret avslutas med en träningsmatch mot SSL-nykomlingen Karlstad IBF på söndag och hur mycket speltid Klintsten kommer få är inte uttalat. - Jag vet inte. Uttagningen lägger jag mig inte i utan det får Vaara sköta.
Vad vet du om motståndarlaget? - Jag vet faktiskt ingenting om Karlstad mer än att vi kommer mötas i serien sen så det blir kul att se dem och hur de spelar.
Kommentarsfälten kontrolleras med viss regelbundhet av Innebandymagazinet och kommentarer som anses störande kan i efterhand plockas bort. Läs mer
En person som vid upprepade tillfällen uppträder med osaklig ton eller inte visar respekt för övriga deltagare i diskussionen riskerar avstängning. Detsamma gäller användande av en falsk profil. Kommentarer som anmäls som spam modereras av Facebook och göms automatiskt för den som rapporterar kommentaren.