Dalen värvar från division 2
I Jämtländska Hammerdal i division 2 gjorde Christian Larsson hela 136 poäng den gångna säsongen. Nu ska han bli poängkung i superligan. - Han har mycket stor potential, säger sportchef Urban Karlsson.
24-årige Christoffer Larsson har signerat ett treårskontrakt med SM-finalisterna Dalen. Larsson beskrivs som en rightare med bra fart, fina handleder och vasst skott. - Jag kände att jag måste prova att spela på högre nivå så nu när jag fick chansen var det inget att tveka på men det blir en omställning från division-II till superligan, säger Larsson till folkbladet.nu.
Christian Larsson är Dalens fjärde nyförvärv på spelarsidan. Övriga värvningar är Pontus Eriksson, Johan Eriksson och Thomas Holmgren. Dessutom har man fått tillbaka Simon Sedin efter lån till Örnsköldsvik.
Kommentarsfälten kontrolleras med viss regelbundhet av Innebandymagazinet och kommentarer som anses störande kan i efterhand plockas bort. Läs mer
En person som vid upprepade tillfällen uppträder med osaklig ton eller inte visar respekt för övriga deltagare i diskussionen riskerar avstängning. Detsamma gäller användande av en falsk profil. Kommentarer som anmäls som spam modereras av Facebook och göms automatiskt för den som rapporterar kommentaren.